Domovská stránka » Boj o talenty » Boj o talenty » FIREMNÍ KULTURA NENÍ BUZZWORD, ALE ALCHYMIE
Boj o talenty

FIREMNÍ KULTURA NENÍ BUZZWORD, ALE ALCHYMIE

Ve spolupráci se společností Welcome To The Jungle
Ve spolupráci se společností Welcome To The Jungle

Spojení “firemní kultura” se v posledních několika letech nadužívá tolik, že se pro leckoho už trochu vyprázdnilo. Pro někoho je zase natolik abstraktní, že si vlastně nikdy nebyl tak úplně jistý, co si pod ním představit. Přesto jsou právě ve firemní kultuře odpovědi na spoustu otázek, které si nezbytně klademe v době, kdy je třeba o kvalitní lidi skutečně zabojovat. 

Benefity nadevše

Není to totiž nadprůměrný plat, stravenky a nový zátěžový koberec, co udrží mladé zaměstnance ve vaší firmě. Ano, chvíli ano. Pokud ale více nenabízíte, budou se rychle rozhlížet, kde je tráva zelenější. A nebuďte překvapení, když se nakonec vyloupnou někde, kde víte, že jim platí o čtvrtinu méně, zato ale nosí hrdě firemní logo na prsou. Ano, peníze jsou důležité, ale i absolvent po čase zjistí, že práce mu může nabídnout víc. 

Už pátým rokem ukazujeme firemní kulturu různých společností – startupů i korporací, velkých značek i malých rodinných firem. Když jsme se jako Proudly v loňském roce spojili s francouzským gigantem v oboru Welcome to the Jungle, získali jsme k problematice doslova mezinárodní nadhled. A ano, trend je jednoznačný a bude stejně jako v západních zemích ještě sílit. Nastupující generace nechtějí “pracovat pro práci”. Čím dál víc z nich se ptá po smyslu toho, co dělají, ačkoli smysl jednotlivci stále nachází v různých věcech. 

Nadprůměrný plat, stravenky a nový zátežový koberec mladé zaměstnance ve vaší firmě neudrží.

Firemní kultura

Stále se někdo ptá, co je vlastně firemní kultura a co je to značka zaměstnavatele. A ta odpověď je pořád složitá. Je to totiž tak trochu chemický vzorec. Mix velkého množství faktorů, které tvoří celek, kvůli kterému se ráno těšíme do práce. Do určité míry záleží na tom, jaký je plat, kde jsou kanceláře a jaké jsou, jací jsou kolegové, jak je nastavena komunikace s vedením, jaké se používají technologie, ale i do jaké míry nám práce umožňuje myslet svobodně, zda můžeme něco reálně ovlivňovat, kolik svobody máme pracovat flexibilně a jakou kávu dělají kavárny v okolí. 

Klíčoví zaměstnanci

Budovat firemní kulturu je na jednu stranu velká věda vyžadující nemalé množství znalostí. Na druhou stranu vzniká i spontánně a vyrůstá hlavně z lidí, jaké si do firmy vyberete. Tím se nově klade daleko více požadavků na personalisty, pracovníky HR a Employer Brandingu. I proto se jako Welcome to the Jungle věnujeme více tomu, jak jim můžeme pomoci a usnadnit práci. Díky technologiím jako je například náš ATS systém jim můžeme pomoci zorientovat se lépe v náboru, vše zrychlit a tím zlepšit tolik důležitou Candidate Experience.

Nezapomínejme tedy, že je důležité nejen ladit vše, co může tvořit firemní kulturu a dbát o výběr těch správných kolegů na jednotlivé pozice, ale starat se také a zejména o ty, kdo je vybírají. Společnosti totiž na tyto jedince kladou nemalé nároky. Přicházet s nástroji a způsoby, jak jim v tom pomoci, je jeden z cílů, které si klademe i my ve Welcome to the Jungle.

Další článek