Home » Cestování » Léto Gabriely Kratochvílové
amerika

Léto Gabriely Kratochvílové

Kam se v létě chystáte na dovolenou?
Letošní léto máme veliké plány, počínaje svatbou a konče stěhováním do nového bydlení. Oba milníky si říkají o dovolenou, třeba že ne v tom pravém slova smyslu, ale musím přiznat, že se neuvěřitelně těším, že právě na tyto události dovolenou využiji. Kolem svatby strávíme týden na Vysočině s rodinou. Chceme si užít přírody, procházek, výletů po okolí, kamarádů, hospůdek, načerpat nový vzduch a tu pravou atmosféru, kterou si na svatbu přejeme. Přípravy se konají převážně v přírodě, a tak si to patřičně užijeme.
V Americe je zvykem rozloučit se se svatebčany s kufry v ruce a přímou cestou na líbánky, na ty si my ale počkáme na konec léta, nebo září, v tomto směru máme ještě dveře otevřené a užíváme si plánování, protože kolem cestování máme ještě velké mezery. Kolem stěhování si užijeme volna v krabicích, ale už teď se nemůžu dočkat grilování na balkóně v novém bydlení, to k létu patří!

Jezdíte raději na dovolenou do zahraničí nebo dáváte přednost domácím destinacím?
Musím asi přiznat, že zahraničí mě vždy lákalo o špetku víc, ale rozhodně Českou krajinou neopovrhuji, naopak. Miluji ji. Naše země je nádherná, bohatá a barvená! Od mala nás naši brali na výlety po zámcích, hradech, muzeích, náměstích, parcích, horách, vrchovinách, údolích a všelijakých zahradách. Vzpomínám na to moc ráda, stejně jako na letní prázdniny u babičky na chatě u rybníka. Vysočina je tak krásná…a Morava …a Šumava, Krkonoše, Pardubice, Praha, Litomyšl … Někdy bych si přála mít více volných víkendů, abychom s partnerem na naše rodiče navázali, ale nemáme vždy tolik štěstí. A tak, když už konečně najdeme delší volno, volíme zahraničí.
Velmi nás baví nové země, zážitky, jiné kultury, přeprava vlakem, autobusem či letadlem, nejlépe spojit vše, snaha naučit se pár vět v cizí řeči a pak jimi objednávat jídlo, ochutnávat neochutnané, ztrácet se v mapách, spontánně se rozhodovat nad další cestou, hledat dobrodružství i v málu, pořád fotit a pak zapomenout dobít baterku, zalepovat puchýře a počítat štípance od komárů. A každým slovem se ujišťuji v tom, že na líbánky zvolíme právě zahraničí.

Musím asi přiznat, že zahraničí mě vždy lákalo o špetku víc, ale rozhodně Českou krajinou neopovrhuji, naopak. Miluji ji. Naše země je nádherná, bohatá a barvená!

Kde a jak trávíte léto nejraději?
Venku. Čerstvý vzduch, kamarádi, rodina, dobré jídlo a pití, zážitky, teplo a třeba i déšť. Miluji letní grilování, třeba i špekáčku nad ohněm, ale je pravda, že se rádi rozmazlujeme domácími burgry a masitými italskými klobásami. Ve dvou na naší terase, s přáteli na naší terase, u rodičů na zahradách, nebo na pronajaté chatě, když se sjede rodina. Takové večery miluji, hřejivé, veselé a dlouhé.
Velmi ráda trávím čas u vody, nejraději vyhledávám koupaliště u jezer v přírodě, která nejsou tolik přeplněná a rušná. Velmi dobrou zkušenost máme s Konětopy, máme tam své oblíbené klidné místo a voda je neuvěřitelně čistá a krásně studená. A když to čas dovolí, popadneme stany a vyrážíme na hudební festivaly, i jeden večer nám za to stojí. Vždy jsem milovala jejich atmosféru! Lidé se baví, tančí a zpívají, užívají si skvělou hudbu, blbnou i na neoblíbenou, sdílí stejnou energii a ničím se nestresují.
Snažíme se ale navázat i na tradici našich rodičů, a tak ve víkendových výletech po krásách naší země pokračujeme, tam se meze nekladou. A když už zůstáváme ve městě, nezahálíme. Letní kina, malé festivaly všech druhů, otevřené zahrádky hospůdek a vináren, koncerty na Náplavce nebo pikniky na dece v parku. A když se poštěstí, kufry, letenky, zahraničí!

Trávíte dovolenou raději aktivně (třeba chůzí v horách, sportem, poznáváním památek) nebo spíše pasivně (např. slunění u moře, čtení knih)?
Mám ráda oboje, záleží na destinaci a cíli cesty. Válet se týden u moře jsme ale nikdy nevydrželi, třebaže jsme se snažili. Vždy jsme alespoň popadli pálky a pinkali si pod sluncem, blbli s míčem, hráli různé hry, potápěli se, půjčovali si loďky, vymýšleli výlety po okolí, atd. Ideální pro nás je dovolenou zkombinovat tak, aby byla jak aktivní, tak pasivní. Vždy ale aktivní převládá. Když už se dostaneme za hranice, chceme si to užít a poznat více, než jednu pláž nebo kemp.

Jak, kde a s kým byste ráda prožila vysněnou letní dovolenou?
V tomhle směru mám veliké sny, vždy ale ruku v ruce s mým snoubencem. Mluvíme často o zemích, které bychom chtěli vidět a to ve velkém měřítku. Láká nás Asie, ideálně Thajsko a Vietnam, chtěli bychom se podívat na Nový Zéland a taky na Island, procestovat Austrálii, stejně jako Ameriku … Mluvíme ale i o Itálii a Francii.
Jsme prostě nadšenci a máme velké sny, je to jen o načasování. A jak? Jakkoliv. Doletět, půjčit si auto, najezdit stovky, ne-li tisíce kilometrů, spontánně měnit cíle cesty, poznávat historii, bloudit v muzeích, zkoušet nové sporty, překonávat se v počtu ochutnaných jídel, připíjet si na romantických místech a ze všech míst si přivést magnetku na lednici.

Láká nás Asie, ideálně Thajsko a Vietnam, chtěli bychom se podívat na Nový Zéland a taky na Island, procestovat Austrálii, stejně jako Ameriku … Mluvíme ale i o Itálii a Francii. Jsme prostě nadšenci a máme velké sny, je to jen o načasování.

Jakým oblíbeným letním činnostem se ve volném čase věnujete?
Nevím, zda vyjmenuji vše, stále se učím a poznávám nové věci, to ale taky patří na seznam. Ráda jím, ochutnávám, vychutnávám, procházím se, plavu, blbnu ve vodě s neteřinkami, hraji badminton, kopu si s míčem, jezdím na kole, učím se chodit po laně, jezdím na bruslích, běhám za psem, připravuji piknik pro kamarády a pak si jej s nimi patřičně užívám, čtu si v parku nebo ve vlaku cestou za rodinou, ponocuji s partnerem na terase se sklenkou vína, mačkám se v letním kině, chladím se ve starých muzeích, toulám se s kamarády po náplavce, poslouchám neznáme kapely na ulicích, tančím na hudbu neznámých kapel na ulicích, maluji si a plánuji výlety, jezdím na výlety.

Na kterou letní dovolenou vzpomínáte nejraději?
Na tu, kdy mě můj nastávající požádal o ruku. Byl to nádherný týden na Maledivách plný romantiky, dobrého jídla, zážitků, přírodních krás a nekonečného koupání v čiré a neuvěřitelně modré vodě … Na tu opravdu nikdy nezapomenu, ale podrobnosti patří jen nám. Moc ráda ale také vzpomínám na rodinné cesty, kdy jsme s mamkou a dalšími členy rodiny projeli za dva týdny velikou část Francie, počínaje Paříží, přes pobřeží Atlantiku do Středozemí dolů na jih, pokračovali do Španělska, až k Barceloně, vraceli se přes Azurové pobřeží, nahoru do Švýcarska, dále kolem Bodamského jezera a přes Německo zpátky do Čech. Užívali jsme si cest, malých i velkých měst, kulturních památek, muzeí, vinic, hospůdek, trhů, koncertů, zase cest, spaní v nádherných kempech, vaření v nádherných kempech, rána u oceánu, večerů u moře, rodinu, pohodu, hodně legrace a opravdu neuvěřitelně moc zážitků za poměrně krátký čas. Mamka umí naplánovat neuvěřitelnou dovolenou, měla by se tím živit.

Na jaké místo v České republice a v zahraničí se ráda vracíte?
Moc ráda se vracím na Vysočinu, je tam opravdu krásně, ať už v zimě nebo v létě. Miluji údolí Doubravky. Minulý rok jsme konečně a pořádně ochutnali krásy Moravy, a tak se tam plánujeme vrátit brzo a poznat ji ještě hlouběji. Doufám, že se podívám opět do Birminghamu v Anglii, kde jsem půl roku studovala a velmi těžce jsem jej opouštěla, byla jsem tam moc šťastná. Moc ráda bych se tam vrátila a ukázala vše svému partnerovi. Již několikrát jsem se podívala do Londýna a musím přiznat, že ho nikdy nemám dost. Miluji obecně Velkou Británii, té bych nikdy neřekla ne, třeba, že by předpověď hlásila vytrvalý déšť. Stejně tak to mám s Francií a Itálií.

Jak si během dovolené nejlépe odpočinete?
Nejsem v tomto směru zrovna náročná, už samotný pocit, že jedu na dovolenou je pro mě tolik uvolňující a naplní mě takovým štěstím, že je to odpočinek sám o sobě. Pak bych jen prosila dobré jídlo, pití, společnost, památky, foťák, přírodu, něco nového, něco akčního, jednu knihu a minimálně pět křížovek. Ty máme moc rádi J

Další článek