Home » Cestování » Plánujete dovolenou? Vyrazte na vodu!
cestování

Plánujete dovolenou? Vyrazte na vodu!

S vodním živlem není radno si zahrávat, a ačkoliv se sjíždění řeky může zdát jako jedna velká legrace, pokud nemáte zkušenosti, začněte zlehka. Míst, kam vyrazit za takzvanou lehkou vodní turistikou, je v Čechách nespočet. Vltava se klasicky sjíždí z Vyššího Brodu do Českého Krumlova a hlavu si celé léto nemusíte dělat ani s množstvím vody, bývá jí tu dostatek. Jedná se o ideální začátečnickou trasu – na pár jezů tu narazíte, ale žádná divoká řeka vás nečeká. Podobně je na tom Berounka v úseku od Plzně nebo Lužnice od Nové Vsi po Tábor.
Plno parádních vodáckých zážitků nasbíráte i na Sázavě. Tahle řeka už ale vyžaduje trochu zkušeností, v jarním období je pak vhodná jen pro zdatné vodáky. Klasicky se sjíždí v úseku Smrčná – Vilémovice, kde potkáte i oblíbenou peřej Stvořidla, v létě tu ovšem bývá málo vody, a tak se vyplatí sem vyrazit už na jaře. Nekrásnějším úsekem Sázavy je ovšem jízda z Krhanic do Pikovic, i tady si ale pohlídejte stav vody.

Na vodu do zahraničí?
Začínají vám být české vody těsné nebo jen toužíte vyrazit za dobrodružstvím za hranice? Zkuste Slovinsko nebo Rakousko. Slovinská Soča pramenící v Julských Alpách je díky své čistotě a smaragdové barvě považována za skutečný přírodní klenot. Horní a střední úsek je vhodný pro zkušené vodáky, na dolní úsek si pak můžou troufnout i úplní začátečníci. Soča se sjíždí na raftu nebo na kajaku.
Podobný zážitek si přivezete také z Rakouska. Tady vodáci nejčastěji míří na řeku jménem Salza. Nejhezčím úsekem je její dolní část od Wildalpenu, i tady si na své přijdou jen zkušení vodáci. Narazíte tu totiž na úseky, kde jedna peřej střídá druhou. Odměnou vám ale po jejich úspěšném zdolání bude křišťálově čistá voda a nádherná okolní příroda.

Správná výbava
Při sjíždění řeky s vyšší obtížností byste kromě vlastních zkušeností neměli podcenit také výbavu. Vyplout na řeku bez základních vodáckých pomůcek, jako je vesta nebo helma, je vyslovený hazard, na který už pár vodáků doplatilo. Hodit se vám bude také neoprenový oblek, a to i v horkých letních měsících. Teplota vody se v těchto divokých řekách drží velmi nízko a i krátkodobý pobyt v ní by vás bez neoprenu mohl zaskočit. Do výbavy přibalte i jedno náhradní pádlo a házecí pytlík pro záchranu ze břehu. A nezapomeňte se vyhnout konzumaci alkoholu, na to bude dost času v kempu u táborového ohně.

Další článek