Home » Domov » Jak vybírat kamerový systém pro zabezpečení domova
bezpečnost

Jak vybírat kamerový systém pro zabezpečení domova

Před samotnou konzultací s odborníky je ale lepší o kamerových systémech něco málo vědět a mít hrubou představu, co od nich očekávat. Nejprve je vhodné si ujasnit, čeho chci instalací systému dosáhnout. Nejlepší je začít jednoduchým půdorysem pozemku či interiéru a vyznačit místa, která chcete mít pod dohledem. Pokud nemáte stavební plány pozemku, může být dobrým základem i obrázek z veřejných mapových serverů na internetu.

Analogový nebo IP systém?

Zvolit systém na starším analogovém standardu s jednodušší konfigurací, nebo zvolit kamerový systém typu IP, využívající spojení kamer a nahrávacího zařízení přes počítačovou síť?

 • Oba systémy umožňují spojení přes televizi, počítač či telefon
 • IP kamery mají výrazně kvalitnější obraz – lépe rozeznáte detaily
 • Úhly záběru mohou být u obou typů stejné
 • IP systém může stejný prostor ochránit při menším počtu kamer
 • Analogový systém má jednodušší nastavení systému
 • Analogový systém je stále ještě levnější
 • Záznamy z analogových kamer potřebují méně místa na pevném disku rekordéru
 • Volíte-li profesionální instalaci, bude pravděpodobně výhodnější vybrat si IP kamerový systém pro větší uživatelské pohodlí a kvalitu obrazu.

Instalace kamerového systému

Analogové systémy využívají hvězdicové instalace kabeláže. To znamená, že od každé kamery k rekordéru vede vždy jeden kabel pro přenos videosignálu. Ke každé kameře je nutné zajistit 12V přívod elektřiny. Nastavení analogového kamerového systému spočívá v podstatě pouze v nastavení samotného rekordéru. Většina systémů dokonce funguje okamžitě po zapojení do zásuvky.

IP systémy využívají spojení pomocí počítačové sítě. To znamená, že kamkoliv do počítačové sítě lze připojit kameru i rekordér. Napájení je podobné jako u systémů analogových. Konfigurace IP kamerového systému je v porovnání s analogovou variantou složitější. Je třeba nastavit rekordér a každou kameru samostatně, aby se správně identifikovala v síti. Pokud nemáte znalosti v oblasti počítačových sítí, využijte technické podpory.

IP systém kamer

Bohužel ne každá kamera spolupracuje s každým rekordérem. Proto je lepší využít některou z předvolených instalačních sad, které vždy obsahují vzájemně kompatibilní zařízení. IP Kamery jsou nejdůležitějším komponentem kamerového systému, proto je třeba věnovat jejich výběru dostatečnou pozornost.

Typy rozlišení

 • 720P – jsou levnější a nabízející rozlišení 1280×720 obrazových bodů.
 • FullHD 1080P – jsou o něco dražší, ale mají rozlišení až 1920×1080 obrazových bodů a při stejném úhlu záběru zachytí výrazně vyšší úroveň detailů.
 • Fixní – jsou levnější a mají pevně daný úhel záběru.
 • Varifokální – úhel záběru mechanicky nastavíte v předem daném rozsahu.

Analogový systém

I zde hrají kamery naprosto klíčovou roli. Základní otázkou je, kam bude kamera určena, a jestli tedy volit typ venkovní či vnitřní. Jediným rozdílem je tedy provedení krytu.

Další otázkou je úhel záběru kamery a s ním související ohnisková vzdálenost. V případě potřeby identifikace je třeba zajistit, aby obličej měl v záběru rozlišení přibližně 20×30 obrazových bodů. Běžná kamera má úhel záběru v rozsahu cca 20-90°. Existují také kamery s úhlem záběru 180° či 360°, jejich možnosti použití, zkreslení obrazu a cena stále ještě nedosahují hodnot pro běžné použití.

Návrh umístění kamer

Pro umístění kamer volte taková místa, kde je lze snadno namontovat. Ideální jsou střešní trámy, podbití střechy či přímo zdi objektu. Kamery se instalují do takové výšky, aby je nebylo možno odmontovat či poškodit bez použití pomůcek. Zpravidla se jedná o výšku 2.5 – 3.5 metru.

Instalace a konfigurace

Pro zkušené techniky je samozřejmě možná instalace svépomocí, ale v dnešní době již velká část zákazníků požaduje kompletní instalaci na klíč včetně konfigurace a nastavení.

Další článek