Home » Domov » Jiří Bartoška: 25 let v čele KVIFF
domov

Jiří Bartoška: 25 let v čele KVIFF

Příští rok oslavíte spolu se svým týmem v čele festivalu 25 let. Úspěchů je určitě hodně, dokážete ale říct jeden, na který jste nejvíce hrdí?
Je velmi těžké vybírat z tolika ročníků festivalu nějaké jednotlivosti. Pro nás je především úspěchem právě dlouholetá existence festivalu, který patří k nejvýznamnějším kulturním akcím u nás. Festival jsme organizačně přebrali od státu v době, kdy se uvažovalo o jeho zrušení. Podařilo se nám jej finančně zabezpečit a umělecky i organizačně posunout na úroveň srovnatelnou s předními světovými filmovými přehlídkami a dokázat tak, že ne všechna rozhodnutí státu musí být správná. Podařilo se spojit sílu tradice jednoho z nejstarších evropských filmových festivalů s moderním pojetím. Díky diváckému zázemí, schopnosti propojení tvůrců a publika má festival každoročně neopakovatelnou atmosféru. Proto tím největším úspěchem je pro nás každý jeho kvalitní ročník.

Existují v rámci festivalu naopak i některé věci, o kterých si myslíte, že se nepovedly, nebo pro ně ještě nenastal správný čas?
Spíše jde o věci, které nemůžeme sami zcela ovlivnit jako například plánovaná rekonstrukce hotelu Thermal, který je pro festival jako jeho centrum naprosto klíčový. Jsme si vědomi toho, že jde o nákladnou akci, kterou je třeba důkladně připravit, a věříme, že se v brzké době podaří ji realizovat.

Festival podporuje velké množství firem a subjektů, jak významné jsou partnerství pro festival?
Festival je ze dvou třetin financován soukromými subjekty, proto je pro nás spojení s našimi partnery zásadní, stejně tak jako finanční podpora ministerstva kultury, města Karlovy Vary a Karlovarského kraje. Bez spolupráce se všemi těmito subjekty bychom nikdy nebyli schopni uspořádat karlovarský festival v takovém rozsahu a kvalitě, aby obstál v konkurenci podobných mezinárodních filmových přehlídek.

Jaké konkrétní projekty můžete díky financím, které Vám poskytují partneři uskutečnit?
Díky podpoře našich partnerů jsme schopni nejen nabídnout divákům kvalitní program, v němž se objeví nejzajímavější nové filmové počiny, ale také retrospektivní přehlídky skvělých děl z historie světové kinematografie. Můžeme také pořádat i worshopy, prezentace filmových projektů ve vývoji, panely, na nichž upozorníme zahraniční producenty na nové talenty z Česka i ze zahraničí. Zároveň můžeme do našeho programu zařadit i jedinečné aktivity jako je třeba přehlídka Lidé odvedle, která prostřednictvím filmových děl upozorňuje na život lidí s hendikepem nebo projekt Kino bez bariér.

Jedním z projektů je i Kino bez bariér. Odkud přišel tento nápad? Můžete nám o něm říct trošku více?
Projekt Kino bez bariér je nedílnou součástí filmového festivalu od roku 2000 a již 16 let vzniká za podpory našeho hlavního partnera, společnosti innogy. Nabízí servis, který se snaží po všech stránkách usnadnit vozíčkářům návštěvu filmového festivalu. Handicapovaným a jejich doprovodu jsou k dispozici zdarma vstupenky do bezbariérových kinosálů, asistenční služby, doprava speciálně upravenými auty po Karlových Varech, parkovací místa u hotelu Thermal, rozsáhlý informační servis, který pomůže s orientací ve festivalovém dění.V letošním roce Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary získal za projekt Kino bez bariér Cenu Mosty, kterou uděluje Národní rada zdravotně postižených ČR. Tohoto ocenění si velmi vážíme a jsme rádi, že spolu s naším partnerem jsme za ty roky pomohli dokázat, že bariéry lze překonávat především tím, že si je přestaneme stavět sami v sobě.

Jaké jsou Vaše plány v rozvoji festivalu? Můžete nám už dnes prozradit nějaké speciality, které pro návštěvníky v tomto roce plánujete?
Festival má tu výhodu, že každý jeho ročník je nový právě filmy, které uvádí a hosty, kteří na něj přijíždějí. Naší ambicí je proto přivézt do Karlových Varů opět to nejzajímavější, co uplynulém roce ve světové kinematografii vzniklo.

Další článek