Home » Domov » Kdo dodává energii českému filmu?
český film

Kdo dodává energii českému filmu?

Jak se vůbec dodavatel energií dostatene k podpoře filmu? Kdy a jak nápad vznikl?
To se musíme vrátit do roku 2005, kdy jsme tento ojedinělý projekt ještě jako RWE spustili.  Primárně jsme chtěli podpořit českou kulturu a hledali jsme pro naši novou sponzoringovou a CSR strategii konkrétní oblast, která potřebuje pomoc a do té doby neměla žádného dominantního partnera. To všechno splňovala volba podpory české kinematografie. Jedná se o projekt, u kterého se na počátku spojily zájmy filmařů, energetického byznysu, Studia Barrandov, TV Nova a posléze ČT. V rámci energie českého filmu ročně investujeme zhruba 25 milionů korun.

Kam přesně tyto finance směřují, kde všude filmařům pomáháte?
Projekt jsme vytvořili jako komplexní, tak aby měl hmatetelný dopad na celou českou kinematografii. V roli koproducenta se přímo podílíme na vzniku hraných i dokumentárních filmů. Spolupracujeme s filmovými festivaly – dlouhodobě podporujeme Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary a Letní filmovou školu Uherské Hradiště. Společně s Barrandovskými studii a Českou televizí jsme založili Filmovou nadaci, která podporuje scénáristickou tvorbu a zároveň pomáhá s realizací oceněných scénářů. Součástí projektu je také péče o mladé autory formou grantů pro absolventské filmy na FAMU. Dále jsme hlavním partnerem Cen české filmové kritiky a k našemu filmovému angažmá v roli hlavního partnera patří také vyhlašování cen Český lev.

Koprodukce innogy už má na kontě přes sedm desítek celovečerních hraných i dokumentárních snímků.

Nakolik rezonují vaše aktivity mezi filmaři a veřejností?
U filmu jsme se za 14 let stali už regulérním zdrojem financování české filmové tvorby. Vlastně se podílíme se na fungování a financování jedné konkrétní oblasti tradiční české kultury. Velmi pozitivně to vnímá i česká veřejnost. O mimořádnosti projektu Energie českého filmu svědčí rovněž zisk prestižního ocenění Evropský kulturní investor, který jsme za projekt převzali v Berlíně v roce 2014. I v evropském kontextu nemá náš projekt obdoby.

Úctyhodná je především délka trvání projektu. Kolika filmům jste už pomohli na plátna kin?
Na to jsme náležitě hrdí, protože žádná z velkých společností se takto dlouhodobě neprofiluje. Koprodukce innogy už má na kontě přes sedm desítek celovečerních hraných i dokumentárních snímků, dalších více než dvě stě dokumentů vzniklo ve spolupráci s Českou televizi.

Další článek