Home » Domov » Pasivní domy se odlišují především kvalitou provedení a prostředím pro život
architektura

Pasivní domy se odlišují především kvalitou provedení a prostředím pro život

Jak se pozná pasivní dům?
Nic takového jako architektura pasivních domů neexistuje. Když se projdete po ulici, s největší pravděpodobností pasivní dům od běžného, nebo nízkoenergetického na první pohled nerozeznáte. Je pravda, že častěji jsou pasivní domy postaveny v minimalistickém stylu, aby měl dům co nejmenší vnější plochu. Určitě to ale není žádné pravidlo. Ještě stále si mnozí investoři a bohužel i neznalí projektanti myslí, že standardu pasivního domu jde jednoduše dosáhnout použitím tlustší izolace, kvalitními okny a rekuperací odpadního vzduchu. Často se pak stává, že takový rádoby „pasivní“ dům se zbytečně prodraží a přitom ani zdaleka není tak úsporný, jak by měl být. O pasivním domě je třeba přemýšlet už od architektonické studie. Nízká spotřeba energie je jen jedním z požadavků. Stejně důležitým je pak to, aby se v domě dobře žilo, tedy aby mělo kvalitní vnitřní prostředí.

Jaký je rozdíl mezi cenou pasivního a normálního domu?
Rozdíl nemusí být ani koruna, záleží na požadavcích investora a zkušenostech projektanta, či architekta. Když se s energetickými standardy počítá již od začátku, nemusí být stavba pasivního domu finančně náročnější než stavba domu normálního. Dobrý, tedy promyšlený návrh ušetří nejvíce investičních i provozních nákladů. Rekonstrukce jsou samozřejmě úplně jiný případ. Jen těžko najednou změníte velikost oken nebo orientování do světových stran. I tady ovšem platí, že cena materiálu tvoří jen okolo 30 % celkových nákladů včetně práce, stavby lešení a dalších nezbytných úkonů.

V pasivním domě se spotřebuje o 70–80 % energie méně než v případě normálních domů.

Jaká je roční úspora při provozu pasivního domu?
V pasivním domě se spotřebuje o 70–80 % energie méně než v případě normálních domů. Finanční úspora závisí na druhu vytápění. Nejdražší je samozřejmě elektřina, to se pak roční úspora může vyšplhat klidně i na 40 až 50 tisíc korun. Náklady na vytápění u průměrných novostaveb se u nás ale pohybují okolo 25 tisíc korun ročně, zatímco u pasivních domů okolo pouhých 5 – 6 tisíc.

Jak se liší použitý materiál na stavbu?
Překvapivě se nemusí výrazně lišit. Dají se použít normální izolační materiály, přírodní materiály i hi-tech typu vakuové izolace. Při správném využití ale všechny vedou k uživatelsky přívětivému pasivnímu domu.

Zatímco v normálním domě jde 75 % energie na topení a 25 % na ohřev vody, u pasivních domů je tento poměr přesně opačný.

Čím se v pasivních domech topí?
Zatímco v normálním domě jde 75 % energie na topení a 25 % na ohřev vody, u pasivních domů je tento poměr přesně opačný. Topit se může vším možným od elektřiny, přes krbová kamna až po tepelná čerpadla nebo kotle na biomasu. Pasivní dům umí velmi dobře hospodařit s teplem a díky tomu nepotřebuje složité technologie a drahý otopný systém.

Jaká je životnost pasivních domů?
Pasivní domy mají minimálně stejnou životnost jako normální domy, nezřídka i větší. Při jejich stavbě se totiž dbá na detaily, takže výsledek je často mnohem kvalitnější než v případě normálního domu. V pasivních domech se totiž řeší utěsnění tepelných mostů, jsou mnohem lépe izolována riziková místa, kam v normálních domech po čase začne zatékat a tím se naruší konstrukční prvky.

Kolik stojí údržba pasivních domů?
Jediná speciální údržba oproti běžným domům je vzduchotechnika. Filtry se v závislosti na prašnosti mění zhruba jednou za pár měsíců, stojí v řádu desetikorun a je to práce maximálně na 5 minut.

Kolik stojí provoz vzduchotechniky?
Záleží na délce rozvodů. Čím kratší, tím levnější, ale to se opět vracíme k návrhu domu, kde by se s tím mělo počítat. Jde ale o malé ventilátory, takže měsíční náklady jsou v řádech jednotek stokorun.

Jak je to s pasivními domy v létě?
Tím, že je pasivní dům odizolován a má vzduchotechniku, lépe izoluje i venkovní teplo. Jelikož jsou ale pasivní domy orientovány směrem k jihu a každý dům se začne od slunečního záření přehřívat, je dobré zajistit letní odstínění žaluziemi, přesahem střechy, nebo třeba zelenou pergolou.

Až polovina všech pasivních domů jsou opravdu dřevostavby. To ale souvisí často s tím, že lidé, kteří si pasivní dům pořizují, přemýšlí i environmentálně a ekologicky.

Jaké jsou největší výhody pasivních domů?
V první řadě je to kvalita prostředí pro život i kvalita zpracování domu. Potom samozřejmě úspora energie a určitá finanční jistota do budoucna. Nikdo neví, jak se bude vyvíjet cena energií, ale v pasivním domě je velká pravděpodobnost, že si ho budete moci dovolit provozovat za každých okolností. Je to i určitá soběstačnost. Například v souvislosti s nynějším děním na Ukrajině vás v pasivním domě nemusí příliš trápit, že nepoteče plyn. V neposlední řadě je pro některé lidi velkou výhodou i šetrnější přístup k životnímu prostředí.

Proč je tolik pasivních domů dřevostaveb?
Až polovina všech pasivních domů jsou opravdu dřevostavby. To ale souvisí často s tím, že lidé, kteří si pasivní dům pořizují, přemýšlí i environmentálně a ekologicky. Pasivní dům ale může být klidně z cihel, vápenopískových bloků nebo jakéhokoli jiného konstrukčního materiálu.

Další článek