Home » Domov » Umíte šetřit energiemi?
domov

Umíte šetřit energiemi?

Energiemi totiž mnohdy úplně zbytečně plýtváme. Stačí jen trochu přemýšlet a hned bude účet za elektřinu nebo zemní plyn o něco nižší a vůbec to nemusí znamenat, že si budeme svítit svíčkou, nebo chodit doma v bundě. A jak tedy na to? Vedle známého důsledného zhasínaní světel v místnostech, kde nikdo není, přestaňte například také využívat klidový režim spotřebičů. Když DVD, televizi, hi-fi soupravu nebo třeba počítač právě nepoužíváte, nenechte ho klimbat, ale zkrátka ho úplně vypněte. I spotřebiče v klidovém režimu totiž energii odebírají. Není jí mnoho, ale když se sečte, může jít klidně o tisíce za rok. Stejné je to s nabíječkami a adaptéry. Nenechte je jen tak nečinně zastrčené v zásuvce. I když nic nenabíjejí, po troškách proud odebírají.

Není jí mnoho, ale když se sečte, může jít klidně o tisíce za rok. Stejné je to s nabíječkami a adaptéry. Nenechte je jen tak nečinně zastrčené v zásuvce.

S rozumem postupujte i při vaření. Pokud potřebujte na přípravu jídel, například těstovin, vroucí vodu, neohřívejte ji na elektrickém sporáku, ale uvařte ji rychlovarné konvici. Vařte vždy s pokličkou, jen nezbytné množství vody a pořiďte si papiňák! I tlakový hrnec totiž dokáže nějakou tu korunu ušetřit. Když pečete v troubě, mějte na paměti, že každé její otevření znamená značnou ztrátu tepla a tím zbytečné plýtvání energií. Pečené pokrmy proto raději kontrolujte okénkem ve dvířkách trouby. Spoustu peněz za elektřinu vám ušetří i správné praní. Nevyužívejte proto zbytečně prací programy s vysokými teplotami. Také nezapomínejte často odmrazovat mrazničku. Námraza, která je vyšší než tři milimetry, totiž může zvýšit spotřebu energie až o 75 procent!

Úspory
Pokud chcete šetřit ještě víc, musíte už trochu investovat. V první řadě vyměnit staré neúsporné spotřebiče za moderní ekologické. Existují pračky, u kterých si můžete vybrat, zda prát při běžné spotřebě energií, nebo zda použít zvláštní ekologický program, který sice pere déle, za to vám ušetří elektřinu i vodu. Další úsporu přinese výměna klasického stolního počítače za notebook. Pokud elektřinou nebo plynem i topíte, určitě byste se měli zajímat o zateplení. Opravdu důkladné zateplení může snížit náklady na vytápění až o 80 procent! Takže o návratnost takové investice se není třeba obávat. Možností, jak zateplit, stále přibývá, konkurence mezi firmami, které domy zateplují, obrovská. Každý si tedy určitě vybere variantu, která je pro něj výhodná. Mezi nejlevnější a zároveň velmi účinné metody patří například vyplňování dutých prostor speciální drtí z recyklovaného papíru. Využívá se například u dřevěných podlah – většinou půdních, nebo ve starých dřevostavbách.

Možností, jak zateplit, stále přibývá, konkurence mezi firmami, které domy zateplují, obrovská. Každý si tedy určitě vybere variantu, která je pro něj výhodná.

Výrazně můžete ušetřit i změnou dodavatele energií. Po té, co se trh s energiemi liberalizoval, se na trhu objevila celá řada alternativních dodavatelů, kteří dokážou energie výhodně nakupovat, neutrácejí za nadbytečné úředníky a tak leckdy umí energie nabídnout za opravdu výhodné ceny.

Další článek