Home » Domov » Vyzrajte na úspory v zimě, topte a šetřete zároveň
domov

Vyzrajte na úspory v zimě, topte a šetřete zároveň

 1. Než poprvé zatopíte
  Pokud jste zatím neotočili kohoutkem svého radiátoru a do domácnosti nepustili teplo, vydržte ještě chvilku a zkontrolujte nejdřív pár drobností. Třeba jestli pod radiátorem nemáte louži vody, anebo jestli radiátor neobtěžuje koroze. Myslete i na ventily, které musí být před zimou funkční, a vadné kusy vyměňte. Až pak by mělo přijít na řadu odvzdušnění radiátorů, pro které si nezapomeňte připravit nádobku.
   
 2. Radiátor potřebuje volnost
  Dáte doma na design? Máte-li radiátor pod oknem, nezapomeňte na to, že dlouhé závěsy a záclony jsou jeho úhlavním nepřítelem. Zbytečně totiž brání cirkulaci vzduchu a vy topíte a topíte, zatímco ve vašem bytě je pořád zima. Závěsy i záclony na zimu zkraťte, ideálně budou sahat těsně pod okno, nebo nad topení. Zakryté topení vás může připravit až o 40% zaplacených energií. A nezapomeňte odsunout od radiátoru i sedačku, křesla a stolky.
   
 3. Větrání ano, ale rychle
  Větrání v bytě či domě během zimy nemusíte zavrhovat, jen je dobré vědět, jak na to, abyste zbytečně neutráceli za vytápění. Pro zimní měsíce platí jednoduché pravidlo, čím je venkovní teplota nižší, tím kratší čas bude na větrání stačit. Jedině tak dochází k intenzivní výměně vzduchu a k menším tepelným ztrátám. Nevíte, co je to kratší čas? Otevřete okno a zajděte si mezitím třeba do koupelny vyčistit zuby. Stopku by mělo naopak dostat větrání oknem nastaveným na ventilaci, kterým vám pomalu, ale jistě utíkají peníze.
   
 4. Vypnout, nebo jen zmírnit?
  Pokud se během zimy chystáte na pár dní mimo domov, nedělejte tu chybu, že topení vypnete úplně. Představte si, jakou energii bude muset vynaložit kotel (a vy budete muset zaplatit) za znovunastartování celého koloběhu. Raději topení jen zmírněte a nastavte na 15 stupňů. Snáz a efektivněji pokoj po návratu vytopíte.
   
 5. Kuchyni stačí 20°C
  Věděli jste, že každý teplotní stupeň v pokoji navíc vám prodraží energie o 6 %? Když například budete chtít obývací pokoj vytopit o 5°C víc než kuchyni, prodraží se vám vytopení asi o třetinu. Je dobré si proto rozmyslet, kolik času budete v dané místnosti trávit. Mezi chladnější pokoje, kde můžete mít teplotu nastavenou klidně na 20°C, by měla patřit ložnice a kuchyně. Nejchladněji může být na schodištích a chodbách. Naopak koupelnu si vytopte klidně na 23 a více stupňů, abyste neprochladli.
Další článek