Home » Gastronomie » Espresso a kávové nápoje na základě espressa
cappucino

Espresso a kávové nápoje na základě espressa

Espresso
Espresso je nápoj o objemu zhruba 30 ml vyrobený pod tlakem přibližně 9 barů s doporučeným časem extrakce 20 až 30 sekund. Chceme-li připravit dokonalé espresso, pak za použití 14 g kávy. Prvním a základním kritériem hodncení kvality extrakce je kávová pěna na povrchu, crema, jež se během ní vytváří. Espresso je jen jedno. Neexistuje žádné malé či velké espresso a už vůbec ne piccolo.

Ristretto
Ristretto je kratší espresso o objemu zhruba 20 ml. Silnější „kick“ nebo-li česky lidově „kávové nakopnutí“ je bohaté v chuti, nikoliv však v objemu kofeinu.

Espresso doppio (Double shot)
„Dvojité espresso“ obsahuje dvojnásobné množství kávy (14-20g) a dvojnásobné množství vody (60 ml) v jednom šálku.

Espresso macchiato (vyslovuje se „makjáto“)
Klasické espresso macchiato je káva s kapkou mléčné pěny vloženou do kávové pěny. Moderní verze nápoje je miniaturní cappuccino – 80ml šálek obsahuje espresso a je doplněný až po okraj mikropěnou.

Cappuccino
Cappuccino je silnější nápoj s mléčnou pěknou, jehož základem je espresso a teplé mléko, podle klasické italské receptury v poměru 1/3 espressa, 1/3 mléka a 1/3 mléčné pěny. V našich kavárnách navíc nabízíme čokoládový a skořicový posyp.

Caffé latte
Caffé latte, z italského „caffélatte“ (káva a mléko) je náš nejslabší mléčný nápoj, který se připravuje z espressa a krémového mléka. Je to nápoj jednolité barvy (čehož docílíme rychlým prolitím espressa) s mléčnou pěnou o výšce 1 cm na povrchu a kávovou tečkou uprostřed. Primo a medio velikost si můžete vychutnat ze sklenice, massimo velikost potom ze šálku o objemu 500ml.

Flat white
Je velmi silná káva, bohaté chuti s jemnou mikropěnou a je připravována technikou latté art, u které je zapotřebí vytvořit jemnou krémovou pěnu s minimálními bublinkami. Základem našeho nápoje je cortissimo, což je velmi krátký kávový extrakt za použití 21 g kávy.

Americano
Americano je espresso doplněné pro zvýšení objemu horkou vodou, a to nejčastěji v poměru 1:5.

Další článek