Domovská stránka » Odpovědné Česko » VYSOČINA, KRAJ ČISTÉ KRÁSY
Sponzorováno

„DOVOLENÁ DOMA, TO JE DOVOLENÁ NA VYSOČINĚ“

Vysočina se rozprostírá po zvlněných hřbetech Českomoravské vrchoviny v samém středu České republiky.

Návštěvníky okouzlí svým nedotčeným přírodním bohatstvím, čistým životním prostředím i množstvím historických památek. Kraj protíná hlavní dopravní tepna Česka dálnice D1, díky čemuž je skvěle dostupný.

Turisté zde najdou hned tři města s památkami světového dědictví UNESCO (Telč, Třebíč a Žďár nad Sázavou), klid řídce osídlené krajiny poseté malými městy a malebnými vesničkami, chráněná území i četné přírodní rezervace a hlavně, pohostinnost místních lidí.

Krajina Vysočiny místy dosahuje nadmořské výšky přes osm set metrů. Nejvyšší horou je Javořice (837 m n. m.) v Jihlavských vrších a v těsném závěsu za ní se tyčí do výšky 836 m n. m. nejvyšší bod Žďárských vrchů, Devět skal.

Zdolat obě hory není až tak náročné, stejně jako vystoupat na další oblíbené vrcholy – Křemešník nebo Čeřínek v Křemešnické vrchovině. Odměnou za to jsou úžasné výhledy do krajiny. Žďárské vrchy patří spolu s Železnými horami k chráněným krajinným oblastem. Milovníky zvířeny a květeny jistě potěší i návštěva národních přírodních rezervací Mohelenská hadcová step a Velký Špičák.

Díky zachovalé krajině patří Vysočina k oblastem s nejzdravějším životním prostředím. Dle statistik se zde lidé dožívají v průměru vyššího věku než v jiných částek České republiky. Je tak ideální destinací pro ozdravné pobyty a odpočinkovou dovolenou.

Vysočinou na koni

Poznejte přírodu Vysočiny třeba z koňského hřbetu. Ostatně odtud je nejkrásnější pohled na svět, jak známo. Na Vysočině najdete spoustu jezdeckých stanic, kde vás ubytují, vše potřebné naučí a koně půjčí. Nebo s vlastním koněm projeďte zdejší jezdecké stezky. Provedou vás kolem hradů, zřícenin, přehrad, rybníků i vodopádů, rozhleden, kaplí a mnohých dalších zajímavých míst.

Šlápněte do pedálů

Vysočina je protkaná stovkami kilometrů cyklostezek a cyklotras. Pravda, jsou trochu náročnější, neboť krajina je kopcovitá. Ovšem o to malebnější nabízí výhledy. Na kole se můžete projet třeba po zemské hranici mezi Čechami a Moravou, směrem na jih lze putovat až do rakouského Raabsu, farmářské stezky nabídnou znavenému turistovi občerstvení z plodů Vysočiny. Stačí si vybrat.

Další článek