Domovská stránka » Odpovědné Česko » ZÁJEM O VLASTNÍ VÝROBU ČISTÉ ELEKTŘINY RAKETOVĚ ROSTE
Sponzorováno

NEJLEPŠÍ JSOU SOLÁRNÍ PANELY NA STŘEŠE

Svět i Česko zasáhla pandemie koronaviru a jen těžko se odhadují budoucí dopady na ekonomiku. Jedno je jisté: určitě přijdou! V takovém případě se hodí zamyslet se, kde by se mohla stát domácnost více nezávislou a soběstačnou. V případě dodávek energie je nejlepším řešením investice do vlastní solární elektrárny.

Zájem o pořízení solární elektrárny na střechu domu roste i letos. Čísla instalačních firem naznačují, že se podaří počet nových instalací zdvojnásobit oproti loňskému roku. Svou solární elektrárnu můžete mít i vy – a to díky pomoci v programu Nová zelená úsporám.

Zelené peníze

Domácnosti mohou z programu Nová zelená úsporám získat podporu 35 až 170 tisíc korun na pořízení solární elektrárny. Řešením může být jednoduchý systém, kdy solární elektřina slouží pro ohřev teplé užitkové vody pomocí bojleru – právě na takové systémy je určena nejnižší částka. V případě, že se solární elektřina využijí také například na svícení, získá domácnost 55 až 80 tisíc korun podle výkonu fotovoltaické elektrárny.

Stále oblíbenější jsou však systémy, které využívají ukládání elektřiny vyrobené sluncem do baterií. Právě těch vznikla loni celá polovina z nových solárních instalací na rodinných domech. Domácnost může díky baterii využít uloženou energii večer po návratu domů z práce nebo ze školy. Podpora na pořízení fotovoltaiky s baterií je 70 až 150 tisíc korun, opět podle výkonu solární elektrárny a kapacity baterie. Úplně nejkomplexnější systém je pak spojení solární elektrárny, baterie a tepelného čerpadla. Stát na tento systém přispívá částkou 150 tisíc korun.

Jak na to

Zájemcům o solární elektrárnu na střechu svého domu vlastně stačí jen vybrat některou z profesionálních firem, které tato řešení nabízí na trhu. Využít k tomu mohou například mapu instalačních firem, která je dostupná zdarma na webu Solární asociace.

Odborníci z vybrané firmy pak navrhnou vhodný systém podle spotřeby energie v domácnosti. Dalšími důležitými parametry pro návrh systému jsou velikost a orientace střechy. Z dobrého návrhu pak zájemce pozná návratnost investice, míru vlastního využití sluneční elektřiny a poskytované záruky pro jednotlivé komponenty systému. Například panely mohou mít garanci výkonu až 25 let. Některé instalační firmy nabízejí také výhodné financování projektu ve spolupráci s bankami. To lze využít v případě, že domácnost nemá celou částku investice.

Pomocí výroby vlastní solární elektřiny může domácnost ušetřit v průměru 12 tisíc korun za rok. To jsou peníze, které se v rodinném rozpočtu hodí. Navíc vedle úspory pomůže domácnost snížit spotřebu uhlí a zlepšit tak životní prostředí pro nás všechny.

Další článek