Home » Rodina » Neplodnost – reálný problém současnosti
adopce

Neplodnost – reálný problém současnosti

Odjakživa byl totiž vyznáván kult plodnosti. „Muž by měl podle tradice zplodit syna, žena by měla mít kupu dětí“. Ženy i muži, kteří mají problém s početím, se často necítí nemocní, mívají spíše pocit, že selhali. Z toho pramení neochota svěřovat se, nechat se vyšetřit.

V poslední době není vzácností, že některá populární osobnost vystoupí s tím, že se léčí se zhoubným nádorem. Byli jsme ale někdy svědky toho, aby se někdo veřejně svěřil s problémem s početím? Proto je stále třeba mluvit a psát o tom, že není třeba se za to stydět, že léčba je možná, mnohdy poměrně jednoduchá a v důsledku vysoce úspěšná. Zhoubné nádory umíme sice stále lépe léčit, přesto jim každoročně v ČR podlehnou desetitisíce lidí. Neúspěšně léčených případů neplodnosti je mnohem méně.

„Něco bych s tím i dělala, ale …“
Pokud žena neotěhotní během 1 roku, je vhodné poradit se s gynekologem. Některé testy provede on sám, jiné doporučí. Nedojde-li  k početí během několika měsíců jeho péče, je na místě obrátit se na pracoviště specializující se  na vyšetřování a léčbu neplodnosti. Uvedených 12 měsíců ale není žádné dogma. Obzvláště u žen starších než 35 let je lepší hledat řešení  i dříve.

IVF program je sice vysoce úspěšnou léčbou, ale  není zdaleka řešením jediným. V řadě center dokážeme téměř 50% případů vyřešit daleko jednoduššími léčebnými postupy.

Nezřídka se setkávám s obavami, že neplodnost se ve specializovaných centrech řeší pouze v rámci programu IVF, tedy mimotělním oplodněním. Věty typu „…něco bych s tím i dělala, ale nechci na umělé oplodnění…“  najdete snad na každém internetovém diskusním fóru. IVF program je sice vysoce úspěšnou léčbou, ale  není zdaleka řešením jediným. V řadě center dokážeme téměř 50% případů vyřešit daleko jednoduššími léčebnými postupy.

Co tedy pár u lékaře čeká?
Vše začíná podrobným pohovorem, při kterém gynekolog získá potřebné informace o zdravotním stavu ženy i muže a stanoví postup testů. Vyšetření muže je velmi snadné – analýza spermatu získaného ejakulací. U ženy sledujeme hladiny hormonů, které se podílí na řízení cyklu, v krvi. Důležité pak je prokázat uvolňování vajíčka – ovulaci. Cest k tomu je více, pravděpodobně nejspolehlivější je opakované vyšetření ultrazvukem přes pochvu, tzv. UZ folikulometrie. V některých případech navazuje vyšetření průchodnosti vejcovodů, genetické testy, imunologie, aj. Očekávaný přínos každého konkrétního vyšetření by měl vždy lékař pečlivě vysvětlit.
Častou otázkou je cena vyšetřování a léčby neplodnosti. Zajímat se o finance je plně na místě. Řada testů je totiž opravdu drahá. Absolutní většinu z nich ale kryje zdravotní pojištění, takže pár by neměl alespoň na počátku nic hradit „ze své kapsy“. Neplodnost tedy jistě je aktuálním problémem, který ale lze úspěšně řešit.

Další článek