Home » Sport » BEN CRISTOVAO: SNAŽÍM SE BÝT OTEVŘENÝ VŮČI SVĚTU A LIDEM
ben cristovao

BEN CRISTOVAO: SNAŽÍM SE BÝT OTEVŘENÝ VŮČI SVĚTU A LIDEM

Chystáte nové album. Čím nás překvapíte? Dočkají se posluchači nějaké překvapivé spolupráce
, hudební či textařské?
Půjde opět o žánrově i textově barevné album, což jde s různými překvapeními ruku v ruce…

Kromě hudby jste teď spojován i se sportem – konkrétně s fitness brandem Barbaři. V čem spočívá činnost tohoto uskupení? Jaké jsou jeho cíle?
Hlavním cílem Barbarů je probudit v člověku chuť dělat to, co doopravdy chce, a pokud neví, co to je, ukazovat mu – pomocí různě profilovaných „barbarských“ atletů – možnosti, které má.

Jak posilujete? Jste zastáncem klasického tréninku u strojů v posilovně, nebo raději praktikujete kruhový trénink, případně posilujete vlastní vahou nebo kettlebelly?
Jelikož se snažím obsáhnout všechny sporty, kterých se Barbaři zatím týkají, jsem tak trochu suma všeho. Rád si dám s Martinem Kramlem, Viktorem Minářem nebo Kubou Prchalem trénink s činkami v posilce (zástupci Barbarů pro klasickou kulturistiku a men’s physique) nebo si zajdu na strongman (silový) trénink s Jirkou Tkadlčíkem a jeho týmem do Žlutých ázní, případně si jen tak zaběhám s Patrikem Waldhansem (zástupce Barbarů pro extrémní běh).

Fitness a sporty používám zároveň jako výborné odreagování od hudby na profesinální úrovni, jelikož ta umí být velmi psychicky i časově náročná. Čas na pohyb si tedy najdu vždy, jelikož je to několik much jednou ranou.

Kromě posilování provozujete také bojové sporty. Kterým stylům se věnujete a co se vám na bojových uměních a sportech líbí?
Něco přes dva roky nazpět mě chytly MMA (smíšené bojové sporty), které trénuji pod vedením Zdeňka Ledviny (zástupce Barbarů pro MMA), a skrze tento sport jsem se přes grappling dostal až k brazilskému jiu jitsu, které je dnes nedílnou součástí MMA. Jitsu se mi líbí pro svoji neuvěřitelnou efektivitu a zároveň eleganci. Učím se podle mistra Fernanda Araujo, každý trénink je pro mě zážitek a nával informací na několik dní dopředu. Je to sport, ve kterém můžete protivníka zastavit nebo přemoci, aniž byste mu doopravdy ublížili (pokud se vzdá), a to je podle mě královské.

Dodržujete při tréninku nějaké speciální diety?
Spíše než bych dodržoval specialní diety, vybírám si jídlo, které obsahuje hodně energie, abych tréninky zvládal. Na dietu se soustředím, pokud mám před důležitým natáčením.

Snažím se stát se dobrým vzorem – jakožto člověk, kterého sleduje nemálo lidí, je to moje povinnost. Každým rokem se učím nové a nové věci a ty se nějakou formou snažím lidem sdělit. Nerad bych se definoval určitým směrem nebo sportem. Hlavně se snažím být otevřený novým věcem a pozitivní k životu a lidem.

Používáte potravinové doplňky a proteinové nápoje, nebo se snažíte živiny načerpat ze zdravé a vyvážené stravy?
Kombinuji to. Používám proteinové nápoje a doplňky, a zároveň hledim na stravu a rád investuji do kvalitního a výživného jídla, abych ze svého těla dostal maximum. V rámci Barbarů zároveň propagujeme čistý sport, tedy bez steroidů, růstových hormonů a jiných nelegálních kúr pro vylepšení sportovního výkonu, takže jakýkoli doplněk v tomto ohledu konzultujeme.

K pop music a rapu patří alkohol a drogy. To se však do přísného tréninkového režimu příliš nehodí. Abstinujete úplně, nebo si občas dáte skleničku alkoholu?
Dá se říci, že co se každodenního života týče, abstinuji. Zároveň si ale rád dám skleničku na Nový rok, na narozeniny nebo jinou vzácnější příležitost.

Sníte o tom, že byste uspěl v profesionálním sportu?
BJJ (brazilské jiu jitsu) mne opravdu zasáhlo hodně hluboko a dám do něj všechno, co v sobě mám, a uvidíme, kam mě to zavede.

Další článek