Home » Sport » Co je to tejpování?
bolest

Co je to tejpování?

Kinesiotaping vznikl v 70. letech v Japonsku. V dnešní době je nejrychleji se rozvíjející metodou ve fyzioterapii a jejích působivých účinků využívá stále více lidí. Kinesio tape je pružná bavlněná páska s vysokou lepivostí, která se určitým způsobem aplikuje na sval nebo kloub, s tím, že způsob jakým je nalepena odpovídá tomu, jakého efektu chceme dosáhnout.

Jak může tejpovací páska pomoci?
Nejčastěji se tejpovací páska využívá k odlehčení bolestivých nebo oteklých částí těla. V tomto případě se aplikuje tak, že danou partii co nejvíce protáhneme a v tomto protažení na ni nalepíme pruh tejpovací pásky, kterou při tom nenatahujeme. Po nalepení pásku důkladně zažehlíme třením dlaní tak, aby mezi páskou a rukou vzniklo teplo, díky kterému se plně aplikuje termosenzitivní lékařské lepidlo, které je na kvalitních páskách použito. Poté, co se partie navrátí do klidové pozice, dojde ke smrštění kůže, která byla před tím natažená. Tejpovací páska, která byla lepena volně, svoji délku nezmění a je tedy delší, než kůže na které je nalepena. Tento rozdíl délek způsobí, že tejpovací páska kůži nadlehčuje a rozšíří se tak intersticiální prostor mezi kůží a svalem nebo kloubem. Díky tomuto rozšíření může danou oblastí lépe proudit krev a lymfa a problematická partie mé celkově více prostoru, který potřebuje ke svému uzdravení. Tento efekt má zároveň téměř okamžitý vliv na bolestivost dané oblasti. Stejným způsobem je možné se za pomoci tejpovací pásky zbavit i modřin. Tejpovací páska totiž nadlehčením kůže umožní odvod nahromaděné krve.

Tejpovací páska se dá také využívat ke korekci a podpoře kloubů, kde se nanáší s určitým napětím, které potom problematický kloub koriguje do správné polohy nebo mu dodává potřebnou podporu.

Kde se tejpování naučit?
V poslední době, se tejpování stále častěji rozšiřuje z ordinací fyzioterapeutů a rehabilitačních lékařů mezi veřejnost. Stále více lidí si kupuje tejpovací pásky domů, kde je pak na sebe nebo svoje blízké aplikuje za pomoci videonávodů, které jsou například na českém portálu o tejpování www.tejpovani.cz nebo podle odborných publikací, z nichž nejpopulárnější a asi nejucelenější jeTerapeutické využití kinesio tapu od autorů Jitky Kobrové z pražské Rehabilitace Rehasport a Roberta Války z Ústřední vojenské nemocnice, kteří jsou zároveň lektory stejnojmenného kurzu tejpování.

Jaké by tejpovací páska měla mít vlastnosti?
Na českém trhu je k dostání celá řada tejpovacích pásek v různých cenových relacích a z nich vyplívající kvality. Aby bylo tejpování účinné, je důležité, aby tejpovací páska splňovala určité vlastnosti. Těmi jsou hlavně vysoká lepivost a elasticita shodná s lidskou pokožkou. Určitě se vyplatí, si trochu připlatit a koupit si pásku kvalitní, která na kůži skutečně vydrží několik dní a splní tak svoji hojivou funkci, což se o levných páskách bohužel říci nedá. Zároveň jsou kvalitní tejpovací pásky vyrobeny ze správných materiálů, které mohou předejít například alergické reakci.

Další článek