Home » Sport » Freestyle lyžovaní – když se lyžaři inspirovali od snowboardistů
freestyle

Freestyle lyžovaní – když se lyžaři inspirovali od snowboardistů

Historie freestyle lyžování
Historie tohoto relativně mladého sportu sahá do poloviny 90. let, tedy do doby kdy byla populární a svým způsobem „free a nepochopitelná“ jízda v boulích (tzv. Moguly). Bohužel – a nebo bohudík, v boulích byla jasně daná pravidla a bylo přesně stanovené, co se ještě může a co už je za hranicí. To začalo lyžaře demotivovat, protože cítili, že na lyžích se dají vymýšlet i jiné věci než jednotvárně jezdit v boulích z kopce dolů. Proto se postupně jezdci začali přesouvat do závodů ve volném prostoru, začali vymýšlet nové styly jízdy, do skoků začali implementovat rotace a triky.

Inspirace pro lyžaře

Zajímavostí je, že z původní antipatie mezi lyžaři a snowboardisty postupně začalo vznikat jakési pouto a vzájemný respekt. Pro lyžaře byli v té době snowboardisté inspirací a proto začali využívat jejich snowparky a postupně začali i využívat veškeré možnosti, které lyže nabízejí. „Jezdci se začali vzájemně natáčet, začaly vznikat první freeski produkce a freeski filmy, parkshootingy a akce, a tak se vlastně začal plnou parou rodit freeskiing. Nabalovali se lidé a tvořila se zcela nová komunita,“ upřesňuje Daniel Hanka, člen české reprezentace a jediný domácí jezdec, který si díky svému ježdění získal respekt ve světové freeski komunitě.

Enormní zájem ze stran sportovní veřejnosti způsobil, že freeski byly zařazeny do programu prestižních závodů Xgames (v disciplínách slopestyle, bigair a u-rampa) a po letech snažení se tento sport objevil premiérově i na zimních Olympijských hrách v Soči.

Speciální lyže pro freestyle
Tento sport znamenal novou injekci pro lyžařské firmy, které v době nástupu snowboardingu cítily značný úbytek zákazníků. Začaly investovat peníze do marketingu, začaly vyrábět speciálně vyvinuté lyže, které měly zcela novou konstrukci z čehož nejmarkantnější byla kromě zvednuté špičky i stejně zvednutá pata lyží – to aby jezdci mohli jezdit pozadu. Enormní zájem ze stran sportovní veřejnosti způsobil, že freeski byly zařazeny do programu prestižních závodů Xgames (v disciplínách slopestyle, bigair a u-rampa) a po letech snažení se tento sport objevil premiérově i na zimních Olympijských hrách v Soči. „Jelikož Xgames jsou z ruky a Olympiáda jednou za čtyři roky, mají domácí diváci jedinečnou šanci vidět ty nejlepší světové jezdce každoročně v Čechách na závodech Excelent Soldiers. Top startovní pole a vymazlený snowpark je opravdovou lahůdkou jak pro nás, jezdce, tak i pro diváky,“ dodává Dan Hanka.

Další článek