Home » Sport » Ondřej Bank: Kvalitní lyžařská výbava je základ
inspirace pro lyžování

Ondřej Bank: Kvalitní lyžařská výbava je základ

Pro výběr lyží jsou však pro mne nejvíce důležité výsledky testování – prostě a jednoduše, na kterých lyžích jedu rychleji, ty si potom vyberu. Při výběru ostatních částí výbavy hrají roli i další faktory, jako je pohodlí či design.

Nepodceňujte přípravu
Co bych doporučil začátečníkům a co naopak pokročilejším lyžařům? Mnoho lidí se domnívá, že lyžování znamená jen rekreaci a zábavu. Ale lyžování je především sport, který klade velmi vysoké nároky na fyzickou připravenost a zároveň je i docela nebezpečný. Na to by neměli lidé zapomínat a alespoň trochu se fyzicky připravit, a to nejlépe ještě před odjezdem na hory.

Kvalitní servis
Neméně důležitá je samozřejmě i technická výbava. Pokud si nekupujete nové vybavení, tak je důležité nechat si nabrousit a namazat lyže. Velmi vhodné je nechat si seřídit vázání, i přesto, že už třeba jednou seřízeno bylo, protože se lyže skladují většinou na vlhčích místech, což by mohlo mít za následek mírné zareznutí vázání. To pak vede k jeho horší funkčnosti a snižuje se tím samozřejmě i jeho bezpečnost.

Bezpečnost nade vše
Co se bezpečnosti jako takové týče, považuji za nejdůležitější helmu. Na té bych já osobně nešetřil a poohlédl bych se po nějaké opravdu kvalitní, nejlépe karbonové či kevlarové. Dobré jsou i nejrůznější chrániče. Z nich je potom obzvlášť důležitý chránič páteře, který lyžaři v pohodlném sportovním vyžití nijak nevadí a navíc příjemně hřeje.

Nezapomeňte na brýle
Nejdůležitější je však nepřeceňovat svoje schopnosti, přičemž hlavní zásada je mít vždy lyže pod kontrolou a neztrácet kontrolu ani nad rychlostí. Raději zapomeňte na takové to chlapácké: „Mě to baví jenom na černé“ . Já osobně si jízdu užiju i na mírnějším kopci. V neposlední řadě by ve výbavě žádného lyžaře neměly chybět ani sluneční brýle. Nezapomínejte na to, že sluníčko na horách je velmi silné a že byste měli dbát na ochranu zraku. Proto by každý lyžař měl mít vždy s sebou lyžařské brýle se sklem proti silnému horskému slunci, nebo alespoň běžné sluneční brýle.

Další článek