Home » Sport » Usain Bolt: 100m pod 9,6 sekundy
beh

Usain Bolt: 100m pod 9,6 sekundy

Vědci analyzovali, jak se vyvíjela rychlost sprinterů za posledních 100 let a spočítali, že Usain Bolt se svou rychlostí odpovídá sprinterovi z roku 2040. Ale muž z budoucnosti je tu mezi námi již nyní. V mládí měl rád kriket, ale když si jeho trenér všimnul, jak je rychlý, začala se rýsovat jeho kariéra sprintera. V 15 se stal juniorským mistrem světa, nyní je nadějí a idolem celého národa.

Co vás katapultovalo tak rychle nahoru?
Myslím, že přirozený talent, který mi byl vložen do kolébky. To, v kombinaci s tvrdou prací a pořádným tréninkem, mi dalo mou současnou rychlost. A to jsem ještě nedosáhl svého limitu – je mi 27 let a můj trenér si pořád myslí, že mám na to zaběhnout lepší časy.

Jak vypadá Váš denní trénink?
Momentálně trénuji od 5h ráno. Svůj denní trénink mám rozdělen do dvou fází – dopoledne posilovna, odpoledne běhání.

Máte nějaký konkrétní cíl, který Vám pomáhá dosáhnout takových úspěchů?
Chci být sportovní legendou, ke které bude vzhlížet každé dítě. Mým hnacím motorem není ani tak časový limit, jako spíše chuť přivézt domů co nejvíce medailí. Takže mým největším cílem je vyhrát každý jeden závod, kterého se zúčastním.

Jaký to byl pocit, zaběhnout 100m za 9,58 sekundy?
Byl to samozřejmě skvělý pocit. Už před tím závodem jsem tenkrát věděl, že to je ta chvíle, kdy mohu posunout světový rekord. A vědomí, že jsem první člověk, který prolomil hranici 9,6 sekundy – to bylo něco neskutečného.

Jaké jsou vaše myšlenky před každým závodem? Jste stále nervozní?
Před každým závodem se snažím být v klidu, jak jen je to možné. Ve chvíli, kdy startér zavelí ‚na místo‘, se každý kouskem svého těla soustředím na samotný závod.

Další článek