Home » Věda a výzkum » JAK PROTILÁTKA NIČÍ VIRUS KLÍŠŤOVÉ ENCEFALITIDY?
encefalitida

JAK PROTILÁTKA NIČÍ VIRUS KLÍŠŤOVÉ ENCEFALITIDY?

Vědci z institutu CEITEC Masarykovy univerzity se proto zaměřili na odhalení struktury tohoto viru a způsobu, jakým ho protilátky v lidském těle ničí. Jejich práci nedávno zveřejnil prestižní časopis Nature Communications.

Struktura viru
Virus klíšťové encefalitidy má membránový obal, na jehož povrchu jsou bílkoviny, na něž se vážou protilátky vytvářené imunitním systémem. „Pro strukturní analýzu jsme zvolili protilátku, která je známá tím, že virus neutralizuje, a brání tak infekci. Zjistili jsme, že tato protilátka brání tomu, aby virus po proniknutí do buňky uvolnil svou genetickou informaci a začal se množit,“ přiblížil práci její hlavní autor Tibor Füzik, který působí ve výzkumné skupině Pavla Plevky zabývající strukturní virologií.

Životní fáze viru
Struktura virů určuje to, jak infikují buňky, a její podrobné poznání tak může v budoucnu vést například k vytvoření vakcíny nebo léčiva proti klíšťové encefalitidě. Výzkum toho, jak protilátka zabraňuje viru v jeho množení, trval zhruba tři roky a vědci v něm budou dál pokračovat.
Virus má různé životní fáze, v nichž se mění jeho struktura a také vlastnosti. Zkoumá se, jak vypadá nezralý virus, který ještě není infekční. Čím důkladněji se zmapuje životní cyklus virů a jejich struktura, tím lépe se pak budou hledat látky, které mohou infekci zastavit.

Další článek