Home » Věda a výzkum » Unikátní hydrogel: Umí hojit popáleniny, rozpouštět léčiva nebo lepit kosti
aplikace gelu

Unikátní hydrogel: Umí hojit popáleniny, rozpouštět léčiva nebo lepit kosti

Výzkumný tým Lucy Vojtové testuje hydrogel v oblasti medicíny, a to na hojení popálenin, jako přídavek do kostního cementu nebo jako prostředek pro uvolňování léčivých látek do těla přímo na daném místě, kde byl aplikován.

Aplikace gelu
Dobu účinku je možné nastavit složením hydrogelu, i intenzitou aplikace v medicíně hojně rozšířeným modrým světlem, který je využíván například v zubních ordinacích. Jeho výhodou je také to, že je snadno aplikovatelný injekční stříkačkou, sprejem nebo se dá jen lehce natřít na poškozené místo. Můžeme díky němu postupně uvolňovat léčivé látky přispívající k hojení tkání nebo může posloužit i k řízenému uvolňování chemoterapeutik pro léčbu rakovinového bujení.

Můžeme díky němu postupně uvolňovat léčivé látky přispívající k hojení tkání nebo může posloužit i k řízenému uvolňování chemoterapeutik pro léčbu rakovinového bujení.

Postupný vývoj
Na jeho vývoji, který trval přibližně 10 let, pracovala společně s Josefem Jančářem a svou doktorandkou Lenkou Michlovskou. Do budoucna chtějí hydrogel obohacovat o další léčiva a aktivní látky, které by ještě urychlovaly a usnadňovaly léčbu jak nemocí, tak i poškozených tkání. Výzkumy hydrogelů nejsou novodobá záležitost a započaly už s vývojem kontaktních čoček dr. Wichterleho a dr. Líma v 60. letech minulého století. Gely by mohly být dobře využívány i při 3D tisku tkání a orgánů, na čemž výzkumný tým rovněž pracuje.

Next article