Skip to main content
Domovská stránka » Zodpovědná společnost » EVROPA NA KŘIŽOVATCE: A CO DÁL?
ADVERTORIAL

V současné době čelí EU mnoha výzvám – ať už těm geopolitickým, ekonomickým, ale i ekologickým. Jakým směrem se musí Evropa vydat, aby udržela svoji konkurenceschopnost a zajistila stabilitu i pro další generace?

Kamila Čubanová

manažerka Charty Diverzity, Byznys pro společnost, z. s.

Pavel Štern

ředitel aliance Byznys pro společnost, z. s.

Po letech relativní stability čelíme novým výzvám, kde geopolitické změny a ochranitelské zájmy velmocí rychle mění dynamiku globálních vztahů. Obchodní války, rostoucí konkurence a politické napětí nutí Evropskou Unii přehodnotit svou roli na světové scéně. Jak správně uvedla Ursula von der Leyenová v Davosu na Světovém ekonomickém fóru (WEF), dnes čelíme světu, který se dělí podle geostrategických linií. Místo vzájemné spolupráce se stále více zaměřujeme na soupeření mezi velmocemi.

Právě nyní se stále častěji ozývají hlasy volající po změně směřování EU. Volají po návratu k fosilním palivům jako klíči k ekonomickému růstu a prosperitě. Ale opravdu je to cesta, kterou chceme jít? Tento přístup nabízí jen krátkodobé výhody. Nese riziko vrácení se k modelu, jenž již v minulosti ukázal své neudržitelné stránky. Drancování přírodních zdrojů přineslo nejen ekologické, ale i socioekonomické problémy. Takový směr by byl nejen krátkozraký, ale především nezodpovědný.

Charta diverzity v Česku >

Skutečná cesta vpřed spočívá v investicích do obnovitelných zdrojů, udržitelného rozvoje a cirkulární ekonomiky. Tato cesta není jen ekologická, ale také ekonomická. Vědecké a technologické inovace jsou klíčem k budoucnosti, která propojí ekonomickou prosperitu s odpovědností vůči naší planetě. Návrat k tradičním a fosilním palivům je krokem do minulosti. Neboť se ukazuje, že cena ekonomického růstu byla nesmírně vysoká – a to jak pro přírodu, tak pro naše zdraví a kvalitu života.

V rámci těchto výzev EU nedávno představila Kompas konkurenceschopnosti vycházející z Draghiho zprávy o stavu konkurenceschopnosti EU. Tento dokument stanoví směr pro následující období a soustředí se na klíčové oblasti: inovace, dekarbonizaci a bezpečnost. Poskytuje nástroje a iniciativy, které mají podpořit výzkum a inovace, usnadnit podnikání, zjednodušit regulace a koordinovat politiky EU nebo zajistit dostatek kvalitní pracovní síly.

udržitelnost
Zdroj: Adobe Staock

Nicméně, cesta vpřed není jen o politických a ekonomických nástrojích, ale také o spolupráci. Spolupráce mezi kontinenty, státy, vládami, firmami, veřejným sektorem a organizacemi je nezbytná. Bez vzájemného porozumění a koordinace nebudeme schopni čelit komplexním výzvám, které nás čekají.

V této náročné době bychom však neměli zapomenout také na hodnoty, které EU reprezentuje – demokracii, právní stát, udržitelnost a odpovědnost. Investice do udržitelné budoucnosti, která bude jak konkurenceschopná, tak šetrná k našemu světu, jsou nezbytné pro zajištění dlouhodobé prosperity pro nás všechny. Tato cesta však vyžaduje odvahu, odpovědnost a nezbytnou spolupráci na všech úrovních. Jestliže se dokážeme sjednotit a soustředit na společné cíle, máme šanci vytvořit lepší, stabilnější a spravedlivější svět pro všechny.

Next article