Skip to main content
Domovská stránka » (Re)start kariéry » CHCI ZMĚNIT PRÁCI! ALE… ROZHOVOR S HR EXPERTKOU
(Re)start kariéry

CHCI ZMĚNIT PRÁCI! ALE… ROZHOVOR S HR EXPERTKOU

Zdroj: Adobe Stock

Mnoho lidí utíká ze zaměstnání ve chvíli, kdy už nemohou dál. Jenže bez pauzy na sebepoznání a vyhodnocení svých potřeb často vymění jednu nespokojenost za druhou. Kariérová poradkyně Kateřina Morávková vysvětluje, proč je důležité dát si prostor k zamyšlení, kdy má ještě smysl zůstat a kdy už ne, a jak být při hledání nové profese nejen rozvážný, ale i aktivní.

Kateřina Morávková

Kariérová poradkyně, HR expert, zakladatelka projektu Kariéra pro holky

Myslím, že největší chybou je vynechání sebepoznání. Lidé často dělají rozhodnutí o změně v každodenním shonu, aniž by si dali pauzu na zamyšlení. Nerozklíčují, co bylo špatně – co je posledně vyhnalo pryč – a riskují, že chybu zopakují. Někdy je problém třeba jen v konkrétním šéfovi nebo firemní kultuře. Netvrdím, že je dobré zůstat v nekonečné analýze, ale skákat po hlavě do neznámého, aniž bychom věděli, co nám nevyhovuje, není řešení. Člověk málokdy cítí, že je „na změnu 100% připraven“, proto jsem zastáncem přístupu: pauza – oddálení – přemýšlení – vyhodnocení – strategie – akce. Někdy stačí vyměnit zaměstnavatele, jindy je potřeba investovat a udělat komplexní kariérní změnu. Co přesně potřebujete, vám ukáže právě sebepoznání a také externí zpětná vazba.

Pokud nevyděláváte tolik, kolik byste chtěli, nenacházíte ve své práci smysl, nijak vás nerozvíjí, kolegové jsou „toxičtí“ a vedení postrádá selský rozum, je to červená vlajka. Jestliže vyděláváte hodně, ale práce vám nic nedává, lze to zvládnout krátkodobě – pokud je to vědomé rozhodnutí typu: „Teď vydělám, abych to mohl pak investovat do…“ Ale dlouhodobě by vás to vyčerpalo. Stejně tak nestačí být jen naplněný, ale bez peněz. Pokud jste nespokojení, položte si otázku: „Je v mé moci to tady změnit, nebo si jen lžu do kapsy a preferuji pohodlnost?“ Pokud je šance na růst a nové výzvy, stojí za to zůstat. Pokud ale pracujete v toxickém prostředí nebo cítíte dlouhodobý nesoulad s vedením, je čas hledat novou příležitost. Pozor i na somatické signály vašeho těla. PS: Pokud máte pocit, že si zasloužíte něco lepšího, tak to tak je.

změna práce
Zdroj: Adobe Stock

Jedním z hlavních témat, která otevírám, je vědomá kariéra. Kariéra je nástroj, který nám může otevřít nebo zavřít dveře ke spokojenosti. Trávíme v ní příliš mnoho času na to, aby neměla vliv na náš život. A proto je třeba ji vědomě nastavit. Sebepoznání nám ukáže, co od práce opravdu potřebujeme a co (už) nechceme. Je důležité být vnímavý i ke změnám potřeb během života – nebát se upravovat směr. Doporučuji si před hledáním nové práce sepsat, čemu se chci vyhnout a co je pro mě nezbytné. Nejde o to najít „vášeň“, ale pochopit, z jakých typů činností má váš ideální pracovní den sestávat.

V první řadě – nečekejte, až budete muset hledat práci, začněte být aktivní dřív. Ideální je, když vás osloví s příležitostí, která se ještě nedostala na trh – tzv. skrytá nabídka. Budujte si osobní značku a networkujte. Během samotného hledání doporučuji aktivně oslovovat firmy, i když oficiálně nehledají, ptát se známých, připomínat se, když nedostanete odpověď, být aktivní i po pohovoru. Po odmítnutí si řekněte o zpětnou vazbu – pomůže vám to být příště ještě lepší nebo si nedělat domněnky.

Next article