Skip to main content
Domovská stránka » Věnované rodinám » I MLÉČNÝ CHRUP VYŽADUJE DŮKLADNOU PÉČI
ADVERTORIAL

Péče o dočasný chrup dětí je nezbytná pro jejich celkové zdraví a budoucí úsměv. Jak kazy vznikají a jak efektivně chránit mléčné zuby vašich dětí, a tím položit základy pro celoživotní zdravé návyky?

Anna Hájková, DiS.

diplomovaná dentální hygienistka, členka Prezidia ADH ČR

Péče o dočasný chrup vyžaduje komplexní a cílený přístup. Klíčovým faktorem je pochopení mechanismu vzniku zubního kazu, což nám usnadňuje stanovení účinných preventivních strategií. Tento proces je řízen čtyřmi hlavními faktory: přítomností zubu, mikrobiálním povlakem, stravou a časem. Pokud nejsme schopni účinně odstranit zubní plak ze všech zubů, a pokud zároveň konzumujeme potraviny bohaté na jednoduché i složité cukry, bakterie v plaku začnou produkovat kyseliny, jež narušují povrch skloviny. Postupem času dochází ke vzniku lézí, které se projevují výskytem defektů neboli kavitací, tedy zubním kazem.

Na rozdíl od stálého chrupu má dočasný tu nevýhodu, že jeho sklovina je tenčí a méně odolná. Proto mají kazivé procesy u mléčných zubů rychlejší průběh a mohou se projevit dříve. Je však mylné si myslet, že je péče o mléčné zuby zbytečná, neboť je nezbytné dbát na jejich ochranu nejen z hlediska zdraví, ale také z pohledu dlouhodobých návyků a zdravého rozvoje dítěte.

Vedle pravidelného čištění zubů je důležitá i správná strava. Nadměrná konzumace sladkých, kyselých či slazených potravin a nápojů, nebo potravin s nevhodnou strukturou – lepivé a ulpívavé například karamelových bonbonů, může urychlit vznik kazů. Naopak střídmá a kontrolovaná nebo ideálně velmi omezená konzumace sladkostí a kyselých potravin přispívá k jejich zpomalení.

Abychom riziko spojené se vznikem kazu minimalizovali, je klíčové od prořezávání prvního zubu provádět jejich důkladné čištění. Laicky řečeno ve chvíli, kdy vidíme na sliznici útvar připomínající tenké zrnko rýže, začínáme jemně dočišťovat ideálně jednosvazkovým kartáčkem. Malé děti si často nedokážou samy precizně vyčistit celé plochy zubů, zvláště v mezizubních prostorách, což je mimochodem velmi běžné i u dospělých. Proto je vhodné dohlížet na čištění zubů dětí do zhruba 12 let.

Zásadním předpokladem pro úspěšné osvojení hygienických návyků u dítěte je aktivní příklad ze strany rodiče či pečující osoby. Pokud má rodič sám neléčené orální problémy a nepoužívá doporučené hygienické pomůcky v každodenní péči, jen obtížně může očekávat, že si dítě osvojí správné návyky a bude je dlouhodobě udržovat. Děti se učí především pozorováním a napodobováním. Z tohoto důvodu je důsledná osobní péče o dutinu ústní nejen prevencí vlastních obtíží, ale i přímou formou výchovy k orálnímu zdraví.

Vhodnými pomůckami jsou klasický či elektrický zubní kartáček – u dětí ideálně jednosvazkový, mezizubní kartáček, případně zubní nit. Výbornou pomůckou jsou také tablety na detekci plaku, které umožní vizuálně identifikovat nedočištěná místa a tím tak zefektivnit naši práci.

V případě potíží nebo nejistoty při čištění je vhodné vyhledat radu dentální hygienistky, která rodiče i děti naučí správnou techniku čištění a používání všech potřebných pomůcek. Tím zajistíme, že péče o mléčný chrup bude co nejúčinnější a přispěje k udržitelnému zdraví jejich budoucího stálého chrupu.

Next article