Domovská stránka » Boj o talenty » (RE)start pracovního trhu » MATCHING! KDYŽ VÁM IDEÁLNÍ PRÁCI HLEDÁ UMĚLÁ INTELIGENCE
(RE)start pracovního trhu

MATCHING! KDYŽ VÁM IDEÁLNÍ PRÁCI HLEDÁ UMĚLÁ INTELIGENCE

Ve spolupráci s:
Zdroj: Archiv StartupJobs
Ve spolupráci s:
Zdroj: Archiv StartupJobs

Kdo z nás by nechtěl najít ideální práci. Takovou, která bude splňovat všechna kritéria – bude nás bavit, dávat nám smysl a zároveň využije toho nejlepšího z nás. A to je přesně úkolem matchingu. Najít člověku tu pravou práci.

FILIP MIKSCHIK

Zakladatel portálu StartupJobs, který je dnes největší český startupový portál.

Když se nad tímto zdánlivě jednoduchým úkolem zamyslíme, zjistíme, že se jedná o neuvěřitelně komplexní problém, a to z mnoha důvodů. Nej-větší zádrhel přichází hned na začátku, kdy zjišťujeme, že relativně malé procento lidí vlastně ví, v čem jsou nejlepší.

Shodou různých okolností, kvůli očekáváním ostatních a s velkou dávkou naivity se většina lidí vydala nějakou kariérní cestou. A možná někde vzadu v hlavě si uvědomují, že práce, kterou dělají, pro ně není úplně ta pravá. Pokud bychom měli opět využít přirovnání k seznamce – volí si stále stejný typ partnera.

A možná někde vzadu v hlavě si uvědomují, že práce, kterou dělají, pro ně není úplně ta pravá.

A to je první výzvou pro matching – odhalit tento potenciál. Odhalit skrytý potenciál člověka a nabídnout mu pracovní pozici, která by nenapadla ani jeho samotného.

Když už známe směr, kterým se vydat, můžeme zapojit další data. A to jak data konkrétního člověka (co vystudoval, co dělal, otestovat si jej různými testy a nástroji), tak můžeme vše začít propojovat s daty ostatních lidí, kteří jsou na kariérní cestě o pár let napřed nebo vyšli ze stejného místa, jen se vydali jinou cestou. A tady už přichází ke slovu technologie, která se snaží najít vzory a cesty.

Největší zádrhel přichází hned na začátku, kdy zjišťujeme, že relativně malé procento lidí vlastně ví, v čem jsou nejlepší.

Na konci by vše mělo vypadat jednoduše. Výsledkem celého procesu by měl být jen e-mail s tipem, že byste se měli zkusit podívat i na tuto pracovní nabídku. A vy si řeknete: „Tohle vypadá jako můj dream job!“ K zaslání přesně takového tipu vede ještě dlouhá cesta, ale kráčíme po ní stále rychleji.


V TOMTO ČLÁNKU JSTE SE DOČETLI:

  • Co je to matching
  • Správný výběr kariérní cesty
  • Jak umělá inteligence hledá ideální práci
  • Data a technologie
  • Výsledek matchingu

Další článek