Domovská stránka » Boj o talenty » (RE)start pracovního trhu » PANDEMIE URYCHLILA EVOLUCI PRACOVNÍHO TRHU
(RE)start pracovního trhu

PANDEMIE URYCHLILA EVOLUCI PRACOVNÍHO TRHU

Článek vznikl ve spolupráci s:
Článek vznikl ve spolupráci s:

HONZA KLUSOŇ

CEO platformy pro život a práci Welcome to the Jungle

Více než rok práce z domova ukázal, že sedět každý den v kanceláři není potřeba. Nucená práce z domova lidem zhoršovala psychickou pohodu, zároveň ale přiměla zaměstnance k větší samostatnosti a manažery k vyšší důvěře ve své lidi. Zaměstnanci si teď chtějí práci nadále organizovat sami a do práce docházet jen několik dní v týdnu. Nečeká nás návrat k pořádkům před pandemií, budeme hledat nový normál.

ČÁSTEČNÁ PRÁCE Z DOMOVA JAKO NOVÝ STANDARD

Loňský rok zcela změnil pracovní návyky i styl práce zažitý po desítky let. A těžko se vrátí zpátky. Napovídají tomu i výsledky našeho průzkumu pracovního tempa v Česku během roku 2021, který jsme ve Welcome to the Jungle realizovali. Potvrdilo se nám totiž, že udržitelná práce spočívá v částečné práci z domova a větší flexibilitě.

V našem průzkumu jsme zjistili, že 59 % českých zaměstnanců preferuje částečný home office. Kombinaci práce z domova a z kanceláře vnímají jako pozitivní pro rozvoj flexibility (66 %), samostatnosti (66 %) a celkové pohody (67 %).

Pandemie navíc ukázala, že neustálá kontrola zaměstnanců není nutná. Novým trendem bude větší samostatnost a svoboda. Tím, že zaměstnanci dostanou na výběr mezi prací z domova a kanceláří, se jim navíc ulehčí návrat do práce, který si budou moci dávkovat podle svých potřeb.

NYNÍ UDÁVÁ TEMPO ZAMĚSTNANEC

Největší pozitivní změnu pozoruji v jistém přenosu odpovědnosti ze společnosti na zaměstnance. Pracovní tempo bylo vždy odpovědností společnosti. Právě zaměstnavatel je tím, kdo už při uzavírání pracovní smlouvy rozhoduje o tom, od kolika do kolika a v jaké dny budou jeho zaměstnanci pracovat. Ale dnes se nám se čtyřdenním pracovním týdnem či pětihodinovým pracovním dnem otevírají zcela nové možnosti. Nyní můžeme nastavit cíle a nechat zaměstnance se zorganizovat dle svých potřeb, jak uznají za vhodné. Byť může být pro některé firmy tato změna náročná, dlouhodobě z ní budou těžit všichni.

Další článek