Skip to main content
Domovská stránka » Boj o talenty » (RE)start pracovního trhu » PSYCHOLOGICKÉ BEZPEČÍ A DIVERZITA – KLÍČ K VÝKONNĚJŠÍ PRÁCI
(RE)start pracovního trhu

PSYCHOLOGICKÉ BEZPEČÍ A DIVERZITA – KLÍČ K VÝKONNĚJŠÍ PRÁCI

Článek vznikl ve spolupráci s:
Foto: Adobe Stock
Článek vznikl ve spolupráci s:
Foto: Adobe Stock

DANA FAJMONOVÁ

Human Resources Director at Raiffeisenbank Česká republika

Významné instituce při péči o své zaměstnance často vycházejí ze zásad psychologického bezpečí. Jak se o psychologické bezpečí staráte v Raiffeisenbank?

Známý výzkum ve společnosti Google ukázal, že to, co odlišuje excelentní týmy od průměrných, je právě psychologické bezpečí – tedy možnost sdílet bez obav z hodnocení svůj názor, možnost udělat a přiznat chyby, poučit se z nich, zažívat respekt. Nejen, že takovéto chování v týmu podporuje výkon, ale lidé v takovém prostředí sami chtějí pracovat, cítí se tam dobře. Takovéto prostředí chceme vytvářet i pro naše zaměstnance v Raiffce. Podporujeme transparentnost v komunikaci, učíme v leadership programu naše manažery kompetencím, které podporují psychologické bezpečí – třeba vedení retrospektiv, facilitace týmové práce nebo otevřená komunikace. Každé čtvrtletí měříme v týmech míru důvěry a otevřenosti. Výsledky měření mají k dispozici nejen manažeři, ale všichni členové týmu. Slouží jako podklad pro společnou diskuzi a další zlepšování spolupráce v týmu.

Jak se stavíte k diverzitě na pracovišti?

Naše snaha pracovat s psychologickým bezpečím přímo podporuje diverzitu na pracovišti. Když se cítíte bezpečně, sdílíte svůj názor, vzniká konstruktivní debata, inovativní nápady. V rámci práce s diverzitou se pro ni v Raiffce snažíme aktivně vytvářet podmínky a odstraňujeme překážky tak, aby měli všichni stejnou možnost volby a uplatnění. Respektujeme talent a to, jací lidé jsou a co dokážou, bez ohledu na to, do jaké škatulky je lze zařadit. Zaměstnanci v různých životních situacích mají možnost využívat flexibilní nastavení pracovních podmínek. Podporujeme třeba rodiče, kteří se chtějí vrátit z rodičovské dovolené – jsme s nimi pravidelně v kontaktu, nabízíme jim zkrácené úvazky nebo je aktivně oslovujeme při obsazování nových pozic v bance. Podporujeme ženy, které mají zájem o seniorní pozice, či viditelnost úspěšných žen již pracujících na seniorních pozicích.

Jaké nabízíte možnosti uplatnění pro absolventy středních a vysokých škol?

Pro absolventy máme mnoho možností uplatnění, například v naší pobočkové síti jako bankéři obchodu nebo osobní poradci. Tím se znovu dostáváme k tématu diverzity – když má někdo z nováčků potenciál a chuť růst, může se dostat i do seniorních manažerských rolí v pobočkové síti či na centrále. Až 80 % všech manažerských rolí dlouhodobě obsazujeme interními kandidáty.

Podělíte se s námi o to, co přímo Vás na práci v Raiffeisenbank baví nejvíce?

Z Raiffesenbank jsem v minulosti odešla za jinou kariérní příležitostí, ale zpátky mě přilákala unikátní a silná kultura založená na otevřenosti, dobrých vztazích, vysoké integritě a aspiraci růst. Na Raiffce si cením toho, že svým lidem důvěřuje, což se konkrétně projevuje ve flexibilním nastavení pracovní doby či v možnosti využívat pravidelně podle potřeby home office.

Next article