Domovská stránka » Inovace a technologie » Budoucnost výzkumu a inovací » VÝZKUM: VŽDY V TÉ NEJVYŠŠÍ KVALITĚ A VE VEŘEJNÉM ZÁJMU
Budoucnost výzkumu a inovací

VÝZKUM: VŽDY V TÉ NEJVYŠŠÍ KVALITĚ A VE VEŘEJNÉM ZÁJMU

Článek vznikl ve spolupráci s:
Foto: Biologické centrum AV ČR
Článek vznikl ve spolupráci s:
Foto: Biologické centrum AV ČR

Ing. Jiří Plešek, CSc.

člen Akademické rady AV ČR
předseda Rady Strategie AV21

Lék na rakovinu, zkoumání Slunce i mapování sucha – to je jen několik střípků odrážejících práci vědců pod hlavičkou Strategie AV21 (SAV21). Výzkumné programy zahrnuté v této strategii reagují na aktuální společenská témata a pokrývají prakticky všechny oblasti lidského života.

Vědci pro průmysl

Cílem SAV21 je efektivně propojovat pracoviště Akademie věd s partnery z vysokých škol, komerční sféry či státní správy. Od roku 2015 se tak rozvíjí mezioborová spolupráce, jejímž výsledkem jsou třeba vylepšené nakladače Bobcat, výhodná metoda přeměny metanu na metanol, která může do budoucna zlevnit paliva, nebo nové nátěry využitelné pro památkovou péči. Vědci dále zdokonalují použití laseru a vyvíjejí nové léčebné postupy. Slibná protirakovinná látka MitoTam se nyní připravuje na druhou fázi klinických testů.

Součástí SAV21 je také účast Česka na vesmírných misích (např. Solar Orbiter zkoumající Slunce).

Vědci pro společnost

Dopady sucha, kvalitu vody nebo odolnější a zdravější plodiny řeší experti napříč obory v rámci výzkumných programů Potraviny pro budoucnost a nově Voda pro život. Výsostně veřejný zájem naplňují též infoportály pro širokou veřejnost, např. Intersucho nebo AgroRisk, který shromažďuje informace potřebné pro zemědělce.

Centrum pro výzkum veřejného mínění poskytuje cenná data o náladách a problémech ve společnosti, která potom zohledňují i politici – podobně jako mnoho studií z think tanku IDEA.

Zájemci mohou zhlédnout dokumentární sérii Tiché hrozby popisující palčivé problémy současné doby. Nejen mladší publikum si může užít videa Zvěda, který nakukuje pod ruce vědcům, nebo sérii Nezkreslená věda.

Vědci proti covidu

V době pandemie covidu-19 mnoho programů SAV21 „odskočilo“ od svých témat a vrhlo se do boje s virem: místo programování strojů vědci modelovali data pro odhadování vývoje pandemie, jiní připravili roztok pro izolaci virové RNA. Výzkumná iniciativa Život během pandemie zase zpracovávala údaje o dopadu pandemie na ekonomiku či školství.

O prospěšnosti SAV21 svědčí i to, že se z původních 18 programů rozrostla o dalších sedm. Pět programů mezitím vědci úspěšně ukončili.

Strategie AV21

25 výzkumných programů (ukončené + probíhající)

54 zapojených pracovišť AV ČR

více než 215 výzkumných témat

více než 2500 aktivit (studie, publikace, semináře, výstavy, kulaté stoly apod.)

Další článek