Skip to main content
Budoucnost výzkumu a inovací

STOMIE NENÍ STRAŠÁK

Ve spolupráci s:
Ve spolupráci s:

Mgr. KATEŘINA DRLÍKOVÁ

stomická sestra, FN Motol

O stomii, tedy vývodu dutého orgánu na povrch těla, se ve společnosti příliš nemluví. Stomie přitom řadě lidí zachrání zdraví, někdy život a mnohým zvýší kvalitu života. Díky moderním pomůckám navíc stomii na druhém člověku ani nepoznáte.

Co je to stomie?

Stomie je vyústění dutého orgánu zažívacího traktu na povrch těla. Nejčastější je kolostomie, tedy vyústění tlustého střeva. Vyústění tenkého střeva, které bývá obvykle dočasné, je ileostomie.

Jaké jsou nejčastější důvody k vytvoření stomie?

Nejčastější příčiny jsou nádorová a zánětlivá onemocnění. Při střevních zánětech jde třeba o náhlou příhodu břišní, po níž střevo potřebuje čas na zahojení, anebo o autoimunitní onemocnění, jako je ulcerózní kolitida nebo Crohnova choroba. Dále se stomie zakládá například po úrazu, nebo po poranění při porodu, u předčasně narozených dětí, a to na dobu určitou.

Proč pečovat o kůži v okolí stomie?

Aby stomická pomůcka správně držela, je třeba udržovat kůži v okolí stomie zdravou. Musí se ošetřovat dle doporučených postupů, které pacientovi vysvětlí stomická sestra. Ta také pomáhá při výběru pomůcky.

Co je to macerace kůže? Může ji nevhodná stomická pomůcka ovlivnit?

Macerace je zmokvání těsného okolí stomie. Lze jí předejít výběrem správné pomůcky, která se volí podle tvaru okolí stomie – profil vhodné pomůcky se tedy může průběžně měnit. Navíc lze také užívat ochranné pasty a kroužky. Některé ochranné kroužky ovlivňují hodnotu pH, čímž zabraňují podráždění.

Jak mohou moderní stomické pomůcky usnadnit pacientům život?

Někteří lidé se předtím, než je jim založena stomie, nemohou vzdálit od toalety kvůli velké četnosti stolic, normální život u nich nepřipadá v úvahu, jiní jsou inkontinentní, u většiny je stomie podmínkou operační léčby, zvládnutí nemoci pak znamená zlepšení kvality života. Stomie přitom není strašák, mnohým naopak velmi pomůže. Všechny moderní pomůcky perfektně těsní, mají uhlíkové filtry, na člověku ani nepoznáte, že nějakou stomii má.

www.zivotsestomii.cz/

V případě zájmu o vzorky zdarma nebo jakýchkoliv dotazů volejte bezplatnou zákaznickou linku.

Next article