Skip to main content
Domovská stránka » Inovace a technologie » Inovativní Česko » BRAIN 4 INDUSTRY – NOVÉ INOVAČNÍ CENTRUM VZNIKÁ V DOLNÍCH BŘEŽANECH
ADVERTORIAL

Výhody moderních technologií jako 3D tisk, lasery nebo IT systémy pro sběr a analýzu velkého množství dat spojí pod jednou střechou nové inovační centrum a Digital Innovation Hub – Brain4Industry v Dolních Břežanech.  

„Projekt břežanského centra je dalším důkazem úspěšného přenosu výsledků výzkumné práce vědců Fyzikálního ústavu do průmyslové praxe a intenzivního rozvoje spolupráce s firmami. Věříme, že se nám podaří získat potřebné finanční prostředky. Rádi bychom v polovině příštího roku zahájili stavbu samostatné budovy. Firmy dostanou možnost využít sdílenou infrastrukturu v oblasti pokročilých výrobních technologií a digitalizace, díky realizaci projektu vše pod jednou střechou.“ říká ředitel Fyzikálního ústavu Michael Prouza.

Vizualiczae budovy
Vizualizace budovy č. 2

Největší přidanou hodnotou budoucího pracoviště je lidský kapitál v kombinaci se špičkovou výzkumnou a vývojovou infrastrukturou. Centrum pomůže klientům s transformací směrem k vyšší produktivitě, novým výrobkům a užitné nebo přidané hodnotě díky využití digitalizace, aditivní a 3D tiskové technologie, simulace a matematického modelování. 


Fyzikální ústav AV ČR  se v posledních letech stále více otevírá spolupráci s průmyslovým sektorem. Velmi slibně se rozvíjí zejména oblast pokročilých výrobních technologií, kde spolupráce s průmyslem v posledních 10 letech prošla velmi úspěšným rozvojem:

Materiál desetkrát silnější než železo, tzv. grafen-gyroid
  • 2014: Plný provoz záhajilo laserové centrum HiLASE, které se zaměřuje na vyspělé laserové technologie a s nimi spojené aplikace pro průmysl. Centrum sídlí v Dolních Břežanech.
  • 2016: Založení spin-off firmy CARDAM s účastí FZÚ a 2 českých výrobních podniků. Firma se zaměřuje na výzkum a poskytování služeb v oblasti aditivních technologií, matematických simulací a digitalizace. Sídlí rovněž v Dolních Břežanech. 
  • 2018: Založení a koordinace národního centra kompetence MATCA. Centrum se zaměřuje na rozvoj aditivních, plazmatických a laserových technologií a k tomu přidružených témat. Centrum sdružuje partnery z výzkumné i průmyslové sféry.
  • 2020/21: Konsorcium Brain 4 Industry se bude ucházet o možnost získat statut EDIH a stát se součástí nově budované evropské sítě  center digitálních inovací, která má významně napomáhat digitální transformaci zejména malých a středních firem v zemích EU.
Next article