Ještě donedávna znamenala některá onemocnění výrazné omezení života, způsobovala trvalé následky, nebo předčasné úmrtí. Dnes díky novým typům terapií a léčiv dokážeme řadu onemocnění lépe kontrolovat, zpomalit jejich průběh nebo významně zlepšit kvalitu života pacientů. Vývoj nových léčiv má praktické dopady napříč medicínou – od onkologie, diabetologie nebo kardiologie až po vzácná genetická onemocnění.

Mgr. David Kolář
výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP)
Podíváme-li se jen na uplynulý rok – dle údajů Evropské lékové agentury bylo v roce 2024 doporučeno ke schválení rekordních 114 nových léčiv a preventivních přípravků, z toho 46 zcela nových účinných látek. Mezi nimi jsou například terapie pro nemalobuněčný karcinom plic u nekuřáků se vzácnou mutací EGFR, nebo pro specifické formy rakoviny vaječníků, kde pomáhají oddálit progresi onemocnění.
Nové přípravky mění léčbu nejen u nádorových, ale také vzácných a infekčních nemocí. U hemofilie A přináší nová léčba lepší ochranu před krvácením s menší zátěží pro pacienta, u plicní arteriální hypertenze byla schválena první terapie cílená na samotnou příčinu onemocnění. Nové antibiotikum rozšiřuje možnosti léčby i proti vysoce rezistentním kmenům. Inovace se uplatňují i v prevenci – například nově schválená protilátka chrání novorozence před RSV jednou dávkou na celou sezónu. Technologie mRNA zároveň urychluje vývoj vakcín i v dalších oblastech.

Navzdory výraznému pokroku zůstává jednou z hlavních výzev reálná dostupnost nejmodernějších léků v praxi. Podle celoevropské studie EFPIA Patients W.A.I.T. Indicator se sice nová léčiva k pacientům v Evropě dostávají stále rychleji, mezi jednotlivými zeměmi ale přetrvávají výrazné rozdíly. Česká republika si v rámci zemí V4 vede velmi dobře, pokud jde o rychlost zpřístupnění léčby prvním pacientům. Přesto má systém své rezervy – ne všichni pacienti se k inovativní léčbě dostanou, a to kvůli regionálním rozdílům i přísným pravidlům pro její předepisování.
Aby mohly inovativní terapie skutečně naplnit svůj potenciál, je nezbytné zaměřit se nejen na jejich vývoj, ale také na to, jak rychle a rovnoměrně se dostávají k pacientům. Otevřená diskuse o dostupnosti, efektivitě a dlouhodobé udržitelnosti systému je dnes stejně důležitá jako samotný pokrok ve výzkumu.
O AIFP
Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) sdružuje 35 společností, které dokážou vyvinout a uvést na trh nové, účinnější a bezpečnější léky. AIFP je členem Evropské federace farmaceutických společností a asociací (EFPIA) a intenzivně spolupracuje s Mezinárodní federací farmaceutického průmyslu a asociací (IFPMA) a Americkou asociací inovativních farmaceutických firem (PhRMA). Více informací na www.aifp.cz.