Skip to main content
Domovská stránka » Kariéra pro Gen Z » IAESTE POMÁHÁ SBÍRAT ZKUŠENOSTI VE SVĚTĚ
ADVERTORIAL

Jaké by to asi bylo, vyjet do světa na zkušenou? Přesně tohle zprostředkovává studentům a absolventům organizace IAESTE, která má pobočky po celém světě včetně Česka. Zkušenost s programem IAESTE a to, jak absolvovaná zahraniční stáž může pomoci v hledání práce, nám popsal student Ondřej Broda.

Ondřej Broda

student magisterského mezifakultního programu Inteligentní budovy
člen PR týmu IAESTE ČVUT v Praze

Jak se v IAESTE zaměřujete na obohacení kariéry mladých lidí?

Během celého studia a ještě rok po dostudování mohou studenti a čerství absolventi vyjet na placenou pracovní stáž do jedné z více než 80 zemí světa, kde IAESTE působí. Student již při výběru stáže vidí požadavky zaměstnavatelů, takže si může vybrat takovou stáž, která odpovídá jeho znalostem a zkušenostem. Zároveň naše lokální centrum IAESTE ČVUT v Praze pořádá přímo v dejvickém kampusu jeden z největších veletrhů pracovních příležitostí v ČR.

Sociální sítě IAESTE

Máte vlastní zkušenost se zahraniční stáží prostřednictvím IAESTE? Pokud ano, jaký byl váš osobní příběh a jak vám tato zkušenost ovlivnila pohled na svou kariéru a život?

Ano sám jsem na stáž s IAESTE vyjel, a to do Tuniska, kde jsem pracoval ve stavební firmě. V posledním ročníku bakalářského studia jsem se rozhodoval, co budu dělat o prázdninách, a nechtěl jsem zůstávat doma. V Tunisku jsem strávil dva skvělé měsíce, práce byla pohodová a zábavná. Jako největší bonus vnímám to, že jsem byl ubytovaný společně s dalšími 30 stážisty z celého světa a některé z nich můžu doteď považovat za své dobré kamarády. Určitě se mi zlepšila angličtina – dva měsíce jsem mluvil jen anglicky, protože žádný jiný český stážista tam nebyl. Když jsem se vrátil do Česka a hledal si novou brigádu, tak na pohovorech byla moje stáž jedno z témat, o kterém jsem se se zaměstnavateli hodně bavil. Stáž mě utvrdila v tom, že obor, který studuji, chci dělat dál. Určitě bych všem doporučil vyjet do zahraničí za pracovní zkušeností.

Zdroj: Adobe Stock

Jaký je váš pohled na současnou situaci mladých lidí v oblasti práce a jak by podle vás měly organizace a instituce reagovat na potřeby této generace?

Mladí lidé jsou na trhu práce potřeba. Každý rok máme nové schopné absolventy ve všech odvětvích a věřím, že většina z nich je odhodlaná jít své zkušenosti zhodnotit do praxe. Organizace a instituce by měly zohledňovat stále větší popularitu sociálních sítí, kde na ně mohou narazit všichni, od středoškoláků až po absolventy VŠ. Firmy musí umět zaujmout a měly by ukázat, co mohou mladým lidem nabídnout, aby se mohli zlepšovat a růst, ať už v profesním, nebo osobním životě.

Jsou podle vás odlišné hodnoty mladé a starší generace při hledání práce? Proč myslíte, že tomu tak je?

Myslím, že mladší generace chce být více flexibilní. Ne všem vyhovuje práce od 8 do 17 hodin, celý rok chodit jen do kanceláře, do stále stejného prostředí. V dnešní době je více možností cestování nebo trávení času obecně a mladší generace chce mít dostatek volnosti, aby se mohla těmto aktivitám věnovat. Většina z nich chce poznat svět a vyzkoušet si, co jim vyhovuje nejlépe.

Next article