Skip to main content
Domovská stránka » Kariéra pro Gen Z » KARIÉRNÍ CENTRA POMÁHAJÍ STUDENTŮM SE VSTUPEM NA PRACOVNÍ TRH
Kariéra pro Gen Z

KARIÉRNÍ CENTRA POMÁHAJÍ STUDENTŮM SE VSTUPEM NA PRACOVNÍ TRH

Zdroj: Adobe Stock

Dokončení studia na VŠ by mělo představovat startovní čáru pro úspěšnou kariérní dráhu. Mnozí absolventi však mají problém se získáním prvních pracoMEZvních zkušeností a zejména pro generaci Z je uplatnění na pracovním trhu stresující výzvou. Proto jsou součástí univerzit kariérní centra, která studentům usnadňují vstup do světa práce.

Kariérní centrum MUNI: Generace Z klade důraz na smysluplnost práce a kvalitní vztahy

Mgr. Jaroslav Sýkora

kariérní poradce v Kariérním centru Masarykovy univerzity

Gen Z vyrostla v technologické džungli, přesto se od předchozích generací v mnohém neliší. Možná si přejí být více slyšet a zapojovat se do dění v organizaci. A obdobně jako jejich předchůdci chtějí také naslouchat a dostávat zpětnou vazbu. Prioritou je pro ně zdravé pracovní prostředí a kolektiv. Proto se během kariérních konzultací často zaobíráme tématy, jako jsou smysluplnost práce a kvalitní vztahy. Studenti s námi sdílí svá očekávání či naopak nejistotu z toho, jakou pracovní nabídku by měli přijmout. Proto děláme různé workshopy a rozvojové kurzy. Mezi naše služby patří též koučink nebo akce se zaměstnavateli, kteří zájemcům přibližují své prostředí a pracovní možnosti. Domnívám se, že plošné benefity a nedostatek komunikace může mladé lidi při výběru práce spíše odradit. Pro udržení mladších pracovníků je proto důležitější dbát na pravidelnou komunikaci, teambuilding a vyjasňování vzájemných očekávání o dané práci.

Kariérní centrum UPOL: Partner ve světě změn

Mgr. Katrin Stark

koordinátorka Kariérního centra UP

Studenti se na pracovníky Kariérního centra mohou obracet při hledání a plánování jejich profesní dráhy, náročných situacích při studiu a často i při osobní nepohodě. Můžete s námi objevovat a rozvíjet své talenty, hledat příležitosti a získávat důležité kontakty. V Kariérním centru Univerzity Palackého v Olomouci poskytujeme individuální kariérní poradenství a koučink, a to osobně i online. Máme webový portál s pracovními i dobrovolnickými příležitostmi, nabídkou stáží i brigád a spolupracujeme také s různými zaměstnavateli. Připravujeme workshopy a kurzy, které jsou zaměřené na aktuální výzvy ve světě změn. Mezi mnohými zmíníme například kurzy Leadership matters!, Mindfullness či DigiUP (cyklus zaměřený na digitální marketing). Naše platforma Talentovaný Palacký poskytuje škálu možností, jak se nad rámec studia zapojit a získávat tak nové kompetence. Veškeré tyto služby jsou pro studenty zdarma.

Kariérní centrum ČZU: Využijte našich služeb, stojí to za to!

Mgr. Přemysl Gubáni

vedoucí Kariérního centra ČZU

Náš svět je stále více složitější, a právě z toho pramení vysoká míra nejistoty u studentů, kteří váhají při volbě své kariéry. Jakou práci si zvolit? O kolik peněz si mám říct? Jsou mé schopnosti a znalosti dostačující? Právě tyto a další otázky si mnozí ze studujících kladou. Nejistota zvyšuje stres a o generaci Z se říká, že je nejvystresovanější generací vůbec. Ve snaze tento tlak snížit často hledají odpovědi na sociálních sítích. Zde sice naleznou rozličné názory na své dotazy. Nicméně účinnější cestu, jak nalézt sám sebe, představuje komunikace tváří v tvář a spolupráce s druhými lidmi. Proto Karierní centrum ČZU nabízí kupříkladu přípravné kurzy na pracovní veletrhy. Během nich se soustředíme na to, jak danou společnost oslovit a získat tak maximum informací z rozhovoru se zástupci firem. Aby veletrh byl živým tržištěm místo anonymní procházkou po papírnictví.

Next article