Domovská stránka » Kariéra v technologiích » JAN BŘEZINA: AI JE SKVĚLÁ TECHNOLOGIE
Kariéra v technologiích

JAN BŘEZINA: AI JE SKVĚLÁ TECHNOLOGIE

jan brezina
jan brezina

Fotograf, cestovatel, tvůrce digitálního obsahu a certifikovaný trenér Apple Jan Březina pořádá kurzy, kde se snaží zejména o propagaci a popularizaci nejnovějších moderních technologií. Co si myslí o AI a proč ho zajímá právě svět technologií?

JAN BŘEZINA

Alisczech (alisczech.cz)

Jak jste se dostal k natáčení videí a focení?

Všechno pro mě začalo při studiu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, kde jsme potřebovali pro jeden z projektů obrazová data a já se díky tomu dostal k prvnímu digitálnímu fotoaparátu. Protože mě vždy fascinovaly počítače, digitální fotografie byla skvělým rozšířením mých zájmů. Ze začátku jsem fotoaparáty testoval a psal o nich na web v době, kdy byly webové stránky něco neobvyklého. S příchodem on-line videí jsem tedy začal dělat něco, co mi dokonale sedlo.

Kde čerpáte inspiraci?

V práci s lidmi. Baví mě pracovat s lidmi, pomáhat jim řešit jejich problémy a z toho přirozeně přichází témata pro tutoriály. A dalším zdrojem témat je to, že technologie mě baví a každodenně je používám, při cestování, při práci, při focení. Testuji to, co mě samotného zajímá a baví.

Pořádáte i různé technologické kurzy, který z nich je váš nejnavštěvovanější? Kdo se jich nejčastěji účastní?

Zájem o kurzy je hodně sezonní. Když Apple představí nová zařízení, vždy to zvedne zájem o kurzy zaměřené na iOS, iPadOS a macOS. Před prázdninami jsou populární kurzy fotografie a po prázdninách zase organizace a úpravy fotografií a videí. Klientela je velmi pestrá a nemyslím si, že by převažovala nějaká věková kategorie nebo snad pohlaví. Společný je zájem o to se někam posunout, a to jediné je důležité.

Přijde vám, že se v české společnosti zvyšuje zájem o technologie?

Nevím, jestli bych použil slovo „zájem“. Rozhodně se zvyšuje množství technologií, které běžná populace aktivně používá a považuje za přirozenou součást života. Myslím si, že největší zásluhu na tom mají chytré telefony, které zpřístupnily lidem nedůvěřivým vůči počítačům řadu služeb a technologií.

Co si myslíte o umělé inteligenci? Hodně se mluví o jakési hrozbě…

Umělá inteligence je skvělá technologie a nemyslím si, že by pro lidstvo byla větším rizikem než většina jiných technologií. Běžná populace podle mě zatím nevnímá umělou inteligenci tak intenzivně, jak si to myslíme my z oboru. Média sice AI věnují hodně pozornosti, ale pro běžné lidi z ulice je to zatím něco velmi těžko uchopitelného. AI zatím na svůj vstup do běžných životů lidí čeká a já věřím, že je to blízko.

Další článek