Domovská stránka » Kariéra v technologiích » SENTA ČERMÁKOVÁ: CHCI POSÍLIT AI GRAMOTNOST V ČESKU
Kariéra v technologiích

SENTA ČERMÁKOVÁ: CHCI POSÍLIT AI GRAMOTNOST V ČESKU

Ve spolupráci s:
Ve spolupráci s:

Senta Čermáková, nová ředitelka Czechitas, má za sebou zajímavou cestu technologickými firmami. Do vedení neziskové organizace Czechitas tak přináší bohaté zkušenosti.

SENTA ČERMÁKOVÁ

CEO Czechitas

V technologických firmách pracujete celý život. Jaká byla vaše cesta a co vás přivedlo do Czechitas?

Mou cestu technologiemi zahájilo studium počítačů, ke kterému mě motivoval tatínek. A právě na studiích jsem si vyhlédla i svého životního partnera, který mě na mojí cestě maximálně podporoval. Po absolvování studia jsem se začala věnovat oblasti technologií a IT a postupně jsem pracovala v renomovaných firmách jako Digital Equipment, Compaq Computer Corporation a Hewlett-Packard.

Co vnímáte jako trend roku 2024? Jaká je vaše vize jako nové ředitelky Czechitas?

Trendem pro rok 2024 vnímám další rozvoj umělé inteligence a její vliv na pracovní trh. Mám jasnou vizi – chci posílit AI gramotnost v České republice a pomoci ženám vstoupit do oblasti IT a dosáhnout úspěchu. AI bude diktovat trendy tak, jako to bylo v případě internetu nebo sociálních sítí.

Jak AI změní pracovní trh a fungování společnosti jako takové?

Umělá inteligence bude stále více integrována do různých oblastí. S tím souvisí fakt, že bude třeba více odborníků, kteří AI rozumí. S umělou inteligencí bude muset umět pracovat stejně tak sestřička v nemocnici, asistent právníka nebo šéfkuchařka v restauraci. Musíme v Česku tento trend chytit a v Czechitas tomu chceme maximálně pomoci. Samotný pracovní trh se nám mění před očima už dlouho. AI to opět zrychlí. Budeme se muset učit celý život.

Již řadu let zajišťujete vzdělávací kurzy. Které patří k těm nejoblíbenějším?

Pomáháme především ženám získat dovednosti v oblasti IT a technologií, což má zásadní význam pro jejich budoucnost. Mezi nejoblíbenější témata patří testování, vývoj webu, datová analytika. Stále větší popularitě se také těší kybernetická bezpečnost a očekávám, že budou velmi oblíbené i naše kurzy na AI.

Spolupracujete také s řadou firem. Liší se jejich požadavky na vzdělávání zaměstnanců od toho, co standardně nabízíte široké veřejnosti?

Vzhledem k tomu, že kurzy pro veřejnost vycházejí z našich dlouhodobých zkušeností a z každodenní analýzy pracovního trhu, nejsou mezi tím příliš velké rozdíly. Firemní vzdělávání vnímám jako důležitý pilíř příjmů Czechitas. I s již zmíněným nástupem AI si společnosti stále více uvědomují nutnost vzdělávat své zaměstnance v digitálních technologiích, aby jim lidé přinášeli vyšší přidanou hodnotu než stroj.

Další článek