Domovská stránka » Kariéra ve STEM » PRÁCE PŘI MATEŘSKÉ DOVOLENÉ PŘINÁŠÍ RODIČŮM ŽIVOTNÍ BALANC
ADVERTORIAL

Skloubit práci a péči o dítě může být složité. Některé firmy ale vychází rodičům vstříc možností částečných úvazků, díky kterým se mohou rovnocenně věnovat jak práci, tak volnému času s dítětem.

ZUZANA MATYÁŠOVÁ

Senior Test Architect, Novanta

Máte děti a současně pracujete v IT. Jak zvládáte zkombinovat tyto naprosto rozdílné světy? 

Paradoxně si umím jen těžko představit práci, která by šla s dětmi skloubit lépe. Svoji práci mohu vykonávat i díky flexibilní pracovní době a home office. Zároveň mám možnost se vytrhnout ze světa plínek, soustředit se a vidět za sebou pracovní výsledky. 

Proč se k nám přidat? Zjistěte ZDE

Jak probíhal návrat do práce a jak vám vyšla firma vstříc?

Manažer připravil konkrétní plán úkolů, střednědobých i krátkodobých. Bylo to ukázkové. Je pravda, že se mi změnila náplň práce. Dříve jsem měla hodně meetingů a nebyla jsem tolik flexibilní. S novou náplní jsem však spokojená. Do práce jsem se vrátila, když bylo dceři devět měsíců, i tak jsem ale měla některé, dříve běžné, činnosti trochu v mlze – hlavně používaní nástrojů pro vývoj SW a plánování. Nicméně rychle jsem si je znova připomněla. Po mateřské trvající tři roky by to určitě trvalo déle. Firma mně i manželovi umožnila částečný úvazek. On je s naší dcerou doma dva dny v týdnu a já tři. Pracujeme oba hlavně na home office.

Benefity, které nabízíme najdete ZDE

Proč jste se rozhodla pracovat při mateřské?

Zásadní výhodou je, že si mohu udržet své znalosti a expertizu. Mám možnost mít ještě jinou roli, získat trochu odstup a nadhled. Čím déle jsem mámou, tím více vidím možností, jak být ještě lepší – lépe zorganizovat domácnost, více vařit, věnovat se ještě více vzdělávacím aktivitám s dítětem. Kvůli práci musím některé projekty odložit nebo úplně zrušit. Vždycky je to něco za něco. 

Co byste doporučila ostatním pracujícím matkám?

Hlavně si ze všeho brát to nejlepší. Z práce klid a možnost se soustředit. Z dnů doma s dítětem legraci a prostor dělat společně to, co oba baví. Velkou výhodu vidím v rovnováze mezi sezením v kanceláři a aktivitami s dítětem.

Jak probíhá náborový proces?

Jaká byla vaše cesta do Novanty? Věděla jste vždy, že vás láká svět technologií?

Nevěděla. Věnovala jsem se hudbě, měla jsem ráda humanitní předměty. Vztah k technologiím jsem našla až kolem 15 let, a to díky nové učitelce matematiky. Na vysoké (VUT FEKT obor Teleinformatika) jsem mockrát pochybovala, zda jsem si vybrala správně. Na lidi sedící v kancelářích s průhledným sklem jsem koukala s hrůzou. Ale škola mě bavila, tak jsem se rozhodla hledat práci v oboru. V Novantě jsem měla velkou podporu a líbila se mi firemní atmosféra. Spokojenost je pro mě na prvním místě a práci, kde bych nebyla šťastná, bych opustila.

V čem je Novanta jiná a proč je správnou volbou pro ženy, které lákají technologie?

Novanta dává ženám odbornou pracovní příležitost, pracuje s diverzitou a stará se o to, aby se zaměstnanci cítili dobře. Firma poskytuje hodně benefitů. Potkávám hlavně spokojené kolegy. I to považuji za dobrou vizitku firmy – lidi si dobře vybírá a pečuje o ně.


Novanta je technologickým partnerem výrobců originálního vybavení (OEM) pro moderní zdravotnictví. Globální tým tvořený skoro 4 000 odborníky v Severní Americe, Evropě a Asii přináší inovace, které spotřebitelům pomáhají zvyšovat produktivitu a zlepšovat životy lidí. V Brně sídlí R&D centrum, které se podílí na end-to-end vývoji high-tech medicínských zařízení pro minimálně in­vazivní chirurgii a oblast machine vision.

Neustále se rozrůstáme a hledáme talenty do brněnského R&D týmu (Software/Firmware /Test & Verification/ FPGA /Hardware).

Další článek