Domovská stránka » Kariéra ve STEM » ROVNOST MUŽŮ A ŽEN VE SVĚTĚ IT NENÍ VE VEEAM SOFTWARE POUHOU PRÁZDNOU FRÁZÍ
ADVERTORIAL

IT je jedním z odvětví, kterému napříč světem dominují muži. Společnost Veeam Software však podporuje rovné příležitosti a umožňuje všem svým zaměstnancům bez ohledu na pohlaví dosáhnout kariérního růstu a přerodu do IT světa. Jak se ženám ve Veeamu pracuje a jakým způsobem je společnost podporuje?

ADRIANA POPOVIČOVÁ

Junior QA Engineer ve Veeam Software

Je to tu přátelské, nikdo se na vás nedívá z vrchu, každý rád pomůže.

Ve Veeam Software pracujete téměř dva roky, přičemž většinu času jste působila jako office coordinator. Jaká byla vaše hlavní motivace k tomu, abyste v rámci společnosti změnila své pracovní zaměření a začala pracovat v IT?

Důvodů byla celá řada. Jednou ale přišel kolega s tím, že už jsem ve Veeamu skoro rok a měla bych se rekvalifikovat do IT. Na ten popud jsem se přihlásila na kurz testování v Czechitas a byla jsem z toho nadšená. Pak následovaly další kurzy, až jsem se nakonec přihlásila na pozici Junior QA Engineer u nás ve Veeamu, protože kde jinde růst než ve firmě, kde jste již zaměstnáni?

Jak jste se připravovala na přechod na novou kariérní příležitost ve společnosti Veeam?

V tomto ohledu mi byli velmi nápomocní manažeři a členové týmu, kteří mě blíže seznámili s pozicí QA Engineer a nastínili mi, co od ní můžu očekávat. Kromě toho, že mi poskytli celou řadu odborných rad, doporučili školení, propojili mě s jinými testery a navedli na užitečné kanály. Sama jsem pak absolvovala různé doplňující kurzy, jak od Czechitas, tak od jiných firem.

Co se vám na pozici QA Engineer líbí nejvíce?

Užívám si, že nestíhám zabřednout do stereotypu, protože je každý pracovní den jiný. Stále se učím něco nového, ať už teoretické znalosti, lifehack od kolegy, nebo když mám za úkol najít způsob, jak ověřit či zlepšit funkčnost testovaného programu. Největším zadostiučiněním je pro mě to, když se najde a opraví nějaká chyba a rázem všechno funguje tak, jak má.

Jaká je ve Veeamu firemní kultura?

Ve Veeamu je úplně jiná atmosféra než v mých bývalých zaměstnáních. Je to tu přátelské, nikdo se na vás nedívá svrchu, každý rád pomůže.

Přemýšlíte o změně zaměstnání? Zkuste to ve Veeam!

Bylo na začátku náročné pracovat ve spíše mužském kolektivu?

Nikdy jsem to tak nevnímala. Náročný pro mě byl obor samotný – musela jsem se toho po profesní stránce spoustu naučit. Veeam je velmi inkluzivní a je to priorita společnosti.

Jakou přidanou hodnotu podle svého názoru vnášíte do tohoto oboru?

Věřím, že přispívám tím, že přináším do týmu jiný pohled. Jsem velmi systematická a orientovaná na detail, což jsou podle mě vlastnosti, které jsou konkrétně v QA naprosto klíčové.

NIKOLA PEJKOVÁ

Technical Analyst & #VeeamVanguard Community Manager ve Veeam Software

Empowering of the women in tech není ve Veeamu jen marketingová fráze.

Inspiruje vás ve Veeamu někdo?

Neřekla bych, že se jedná o jednoho konkrétního člověka. Spíše mě obecně inspiruje skupina nesmírně vzdělaných žen, které tvoří polovinu našeho týmu. A také kolegové, kteří k nám mají respekt a vnímají nás rovnocenně a spravedlivě. To nebývá v technických oborech běžné. Empowering of the women in tech tedy není ve Veeamu jen marketingová fráze, je to naše realita.

V práci jste zpátky 6 měsíců. Jaké to bylo po návratu z mateřské dovolené? Vyšli vám všichni vstříc?

Veeam mě velmi podpořil tím, že mi umožnil flexibilní pracovní dobu, díky které se mi daří skvěle vyvažovat pracovní a osobní život. Dohodli jsme se na polovičním úvazku, určité pevné pracovní době, která se ale dá čas od času přizpůsobit dle potřeby. Pomáhají mi dvě kolegyně, které mě mohou zastoupit, kdykoliv je potřeba. Zároveň mám plnou podporu svého manažera.

Je těžké se jako žena prosadit ve společnosti Veeam v IT oblasti, které obvykle dominují muži?

Ve Veemu jsou si ženy a muži rovnocenní. Ženy se u nás těší stejnému respektu a zacházení a kromě toho mají stejnou příležitost dosáhnout na vysoké pozice v IT jako mužští kolegové. Společnost Veeam je důkazem toho, že i ženy mohou úspěšně pracovat v IT. Zajímají technologické a IT obory i vás? Pak se seznamte s firemní kulturou prozkoumejte kariéru v oblasti IT.

Další článek