Skip to main content
Domovská stránka » Poznáváme Česko » KUTNÁ HORA – MĚSTO, KDE JEDEN DEN NESTAČÍ
ADVERTORIAL

Kutná Hora je ideálním místem pro milovníky umění, historie i sportu. Díky množství příjemných restaurací a kaváren si zde ale na své přijdou i gastroturisté. Jaké jsou nejvýznamnější kutnohorské památky, které by žádný návštěvník neměl vynechat, a kde si můžete vyrazit vlastní minci?

Informační centrum Města Kutná Hora

Sankturinovský dům
Tel.: 327 512 378

Díky své poloze je Kutná Hora dostupná ze všech koutů České republiky. Město své návštěvníky ohromí velkým množstvím historických památek obklopených rozmanitou přírodou, bohatým kulturním programem a všudypřítomnou pohodovou atmosférou.

Malebná zákoutí a okolní zajímavosti se dají objevovat i jinak než pěšky nebo autem. Jeden den na poznávání Kutné Hory ale nestačí, proto je nejlepší zde strávit alespoň prodloužený víkend, najít si ve městě pěkné ubytování, dobře se najíst v jednom z místních podniků a trochu si zasportovat na kutnohorských kolech. Kola včetně potřebného vybavení si můžete vypůjčit v městském informačním centru na vlakovém nádraží a na Palackého náměstí v Sankturinovském domě.

kutná hora
Elektrokola; autor foto: Hanka Krejbichová

Kalendář: nejbližší akce v Kutné Hoře >

V Sankturinovském domě navíc kromě infocentra sídlí i Galerii Felixe Jeneweina a celý dům rozhodně stojí za povšimnutí. Galerie se primárně zaměřuje na moderní umění, ale můžete navštívit i působivou expozici alchymie a renesančních věd. V podzemí tak neváhejte nakouknout do tajů vědění dávných alchymistů, v podkroví domu zhlédněte krátký interaktivní film o vývoji Kutné Hory a ve věži objevujte jedinečnou krouženou klenbu – snad nejcennější prvek celého Sankturinovského domu. Vězte, že jedna návštěva vám stačit nebude!

Takřka povinností je navštívit v Kutné Hoře Vlašský dvůr. Někdejší sídlo královské mincovny a královská rezidence Václava IV. překvapí zajímavými historickými souvislostmi. Mimo jiné se zde dozvíte, jaká je historie známého univerzálního evropského platidla, pražského groše, ekvivalentu dnešního eura. Vlašský dvůr nabízí i zážitek na vlastní kůži – pod dohledem bystrého oka mistra pregéře si budete moci na památku vyrazit svůj vlastní pražský groš.

kutná hora
Menhir u Kutné Hory; autor foto: Libor Sváček

Z Vlašského dvora můžete dál objevovat krásy stříbrného města. Čeká na vás Dačického dům, chrám svaté Barbory, České muzeum stříbra či sedlecká katedrála. Pokud by vám na cyklovýletu či pěší procházce došly síly, v Kutné Hoře najdete příjemné restaurace a útulné kavárny, kde si vychutnáte oběd či výběrovou kávu. Milovníky adrenalinu také jistě potěší bobová dráha, která je druhou nejdelší v Evropě. Tak co, s kým se v Kutné Hoře uvidíme?

Next article