Skip to main content
Domovská stránka » Restart kariéry » PETR OTÁHAL: JAK NEZTRATIT ŠIKOVNÉ ZAMĚSTNANCE
ADVERTORIAL

Kariérní růst je nedílnou součástí firemní strategie. Organizujte pravidelné hodnotící schůzky, na kterých se dozvíte, jaké má váš zaměstnanec ambice a schopnosti. Co ale dělat, když zrovna neexistuje možnost povýšení? Poradí prezident Svazu personalistů, Petr Otáhal.

Mgr. Petr Otáhal, MBA, LL.M.

Prezident Svazu personalistů ČR

Je to nedílná a zároveň velmi důležitá práce personalisty. Součástí firemní kultury by mělo být vytipování talentů a následná práce s těmi, kteří následně nastupují do vedoucích pozic – díky péči o ně by mohly být do těchto vedoucích pozic dovzděláni a připraveni. Personalisté by také měli dbát na transparentní a dopředu známá a předvídatelná pravidla povyšování. Už při výběrových řízeních na určité pozice se hodnotí u uchazečů potenciál pro odborný a kariérní růst.

Chyb na straně zaměstnavatele bývá několik. Zejména nevyužívají informací z hodnotících rozhovorů, které by pravidelně měli se svými zaměstnanci vést, výstupy z těchto hodnotících pohovorů často končí takzvaně v šuplíku. Další chybou bývá nedostatečná analýza potřeb zaměstnavatele a představa zaměstnance o jeho kariérovém růstu. Mnohdy také hraje roli vzájemná sympatie případně nesympatie, které mohou ovlivňovat rozhodování vedoucího pracovníka. Na to navazuje jednání na základě dojmu, nikoli faktů.

kariérní růst
Zdroj: Adobe Stock

Častější změny zaměstnání zejména u mladší generace nejsou vůbec na škodu. Mladší zaměstnanec má možnost vyzkoušet si práci nebo profesi a průběžně se rozhodovat, zda je pro něho ta pravá. Střídání pracovních míst mladých není nutné brát negativně. Je třeba se nebát o svých ambicích otevřeně hovořit se svými nadřízenými, nejlépe při hodnotících pohovorech, zjišťovat si pravidla pro kariérní růst u svého zaměstnavatele a pracovat na sobě. Kontinuálně se vzdělávat v oboru, být aktivní a otevřený novým příležitostem. A pochopitelně nadstandardně plnit pracovní úkoly.

Jsou zaměstnavatelé, u kterých povýšení není možné. Bývá to částo dáno velikostí organizace. Není třeba věšet hlavu, ale zaměřit se na odborný a profesní růst. Jako zaměstnanec tak můžete zaměstnavatele zastupovat např. v profesních sdruženích a odborných komorách, kde se seznámíte s celou řadou skutečných odborníků ve vaší profesi, tedy budujete kontakty pro budoucnost. Můžete si prohlubovat znalosti, zvyšovat kvalifikaci nebo můžete třeba vést interní školení pro nováčky a předávat jim své pracovní zkušenosti.

Možná přijdete na to, že odborný růst je stejně dobrý, ne-li lepší, než růst kariérový. Nahoře totiž často a hodně fouká. 🙂

Next article