Skip to main content
Domovská stránka » Restart kariéry » SMĚRNICE EU O TRANSPARENTNOSTI SI ŽÁDÁ DALŠÍ DEBATU
ADVERTORIAL

Evropská směrnice 2023/970 o transparentnosti odměňování, kterou musí Česko do své legislativy implementovat do června příštího roku, zřejmě i přes obavy a žádost o dvouletý odklad účinnosti ze strany zaměstnavatelských svazů v platnost vstoupí. Experti ale upozorňují, že zejména menší firmy budou čelit problémům. Takový byl závěr panelové diskuze „Pomůže směrnice EU snížit Gender Pay Gap v Česku?“, kterou uspořádala organizace Business & Professional Women CR (BPWCR).

Cílem akce bylo otevřít věcný dialog mezi státní správou, firmami a odbornou veřejností a zabránit tomu, aby se implementace směrnice stala politickým či ideologickým střetem, který oslabí hlavní cíl organizace BPWCR – posilování postavení žen na pracovišti a snižování rozdílů v odměňování žen a mužů (Gender Pay Gap).

Diskusi zahájila prezidentka BPWCREva Primus Kovandová, která připomněla, že Česká republika dlouhodobě patří mezi státy s výrazným Gender Pay Gap, jehož snižování je třeba aktivně řešit.

BPWCR
Zdroj: archiv BPWCR

BPWCR je mezinárodní organizace, která dlouhodobě usiluje o narovnání práv v oblasti odměňování mužů a žen. Zaznamenali jsme obavy a argumenty firem i zaměstnavatelských svazů a rozhodli jsme se zapojit do diskuze. Naším cílem je, aby výsledkem implementace směrnice bylo narovnání odměňování, ne nadměrná zátěž pro firmy a poškození jejich konkurenceschopnosti. Problém cítíme zejména u menších firem,“  uvedla Primus Kovandová.

Tyto obavy vnímá i ředitel Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády Radan Šafařík. Uvedl nicméně,  že přes možné snahy o posun některých lhůt je nutné předpokládat, že práva a povinnosti vyplývající ze směrnice budou v Česku platit od června příštího roku. „Úřad vlády s Ministerstvem práce a sociálních věcí spolupracuje na transpozici této nové směrnice. Návrh změn v českém právním řádu by měl být k dispozici během podzimu letošního roku. Účelem směrnice je, aby se zaměstnanci mohli snadněji dovolat svých práv na rovné odměňování mužů a žen. Což je mimochodem princip vyplývající z Listiny základních lidských práv a svobod i zákoníku práce. Přesto nerovnost v odměňování stále přetrvává a zaměstnanci se jí těžko brání. Směrnice se proto zaměřuje na zvýšení vymahatelnosti těchto práv,“ řekl Šafařík. Doplnil, že i nadále lze očekávat jednání o jednotlivých aspektech směrnice, a v případě přetrvávajících nejasností si dovede představit zvýšenou mírou tolerance k plnění nově vzniklých povinností pro zaměstnavatele, zejména ty menší. 

BPWCR
Zdroj: archiv BPWCR

Diskuze totiž potvrdila, že vypořádat se s novými povinnostmi bude snazší pro velké společnosti disponující personálními kapacitami. 

Musíme si uvědomit, že situace ve velkých firmách je značně odlišná od reality v malých podnicích. My se problematice rovného odměňování interně věnujeme řadu let. Směrnice by ale nově zavedla povinný reporting. Důležitou roli budou hrát i média, která mají vliv a prostředky na to, aby se o této problematice více mluvilo. Zároveň bych ráda rozptýlila obavy, že transparentnost, kterou má směrnice za cíl, bude mít podobu zveřejňování mezd jednotlivých lidí,“ vysvětlila Head of Employer Brand and People Processes Raiffeisenbank Tereza Králová.

Veřejně prospěšná organizace Business & Professional Women CR z.s. (BPWCR) již 15 let aktivně prosazuje rovné odměňování a podporuje vzdělávání a posilování postavení žen. Je inspirativní platformou, která spojuje aktivní ženy, firmy i veřejnost a sdílí expertní znalosti. Členky, mentorky i firemní partneři společně vytváří komunitu, která prosazuje rovné příležitosti.

Next article