Domovská stránka » Rodina » MAROŠ KRAMÁR: RÁD TRÁVÍM ČAS SE SVOU PSÍ KAMARÁDKOU COROU
Rodina

MAROŠ KRAMÁR: RÁD TRÁVÍM ČAS SE SVOU PSÍ KAMARÁDKOU COROU

Foto: Archiv M. K.

Skloubit časově náročnou hereckou profesi, při které se často vracíte domů pozdě večer, s péčí o psa není vždy snadné. I o tom nám vyprávěl známý slovenský herec a majitel fenky Cory Maroš Kramár.

MAROŠ KRAMÁR

Známý slovenský herec, moderátor a podnikatel Maroš Kramár je velkým milovníkem přírody, což ostatně dokazuje v zábavném pořadu Zázraky přírody, který moderuje. A jedním takovým zázrakem přírody je i jeho fenka Cora.

Říká se, že pes je prý nejlepší a nejvěrnější přítel člověka. I na vás čeká doma jedna psí kamarádka. Mohl byste nám ho představit?

Jmenuje se Cora a je to turecký kangal. Toto plemeno bývá popisované jako tvrdohlavé, což sedí, protože poslouchá jen tehdy, když se sama rozhodne, že bude poslouchat. Popis také říká, že by měla být drsňák, ale není, má moji povahu. Je hodná, má ráda lidi i ostatní pejsky, akorát kočičky moc nemusí. Jinak je ale hrozně milá.

Co vás vedlo k pořízení psa a je Cora vaším prvním pejskem?

Přestěhoval jsem se do domu u vody, v podstatě na takovou samotu, takže Cora je vlastně pes na hlídání a samozřejmě mi také dělá společnost. Když jsem byl malý, tak jsem psy měl. Pořídili jsme si českého knírače a také malého pudla.

Jaké jsou vaše oblíbené společné aktivity?

Ráno a večer spolu chodíme na procházku, což je v mém věku strašně dobře, protože nebýt Cory, asi bych se moc neprocházel. Kromě jiného má Cora také hrozně ráda paddleboard. Bydlíme u vody, takže když přicházím na molo, běží za mnou, protože tuší, že půjdeme na paddleboard. Ráda se vozí, ale nerada se koupe, takže do vody nevleze.

Co všechno obnáší péče o Coru?

Ona je v podstatě ovčák, je to národní turecký pes, který se dříve nesměl vůbec vyvážet z Turecka, proto jich je tak málo. Toto plemeno je zvyklé být venku, takže přes den bývá venku a venku i spí, do domu chodí jen občas, a to přes den. 

Není o ni příliš velká starost, ráno a večer ji nakrmím, výběh má na zahradě, a navíc s ní chodím na pravidelné procházky a v telefonu mám upozornění na očkování a podobné věci. Péče o ni je tedy snadná, ani na pití nemusím myslet, protože se zajde napít do jezera.

Kdo si tedy chce pořídit pejska, musí počítat s tím, že jde opravdu o dlouhodobý závazek, který také vyžaduje hodně zodpovědnosti, ale pejsek vám vše vrátí.

Jak probíhal výcvik vašeho pejska a na jaké povely slyší?

Výcvik byl hodně náročný. Stál strašně moc peněz a za tu dobu, co jsme chodili na cvičák, jsem se povely naučil já, ale ona ne. Takže vím, jak se řekne lehni, sedni a další povely, ale je jen na ní, jestli se rozhodne poslouchat. Stálo mě hodně peněz, abych pochopil myšlení psa, což se sice povedlo, ale ona tak úplně nechápe mě.

Výcvik byl hodně náročný. Stál strašně moc peněz a za tu dobu, co jsme chodili na cvičák, jsem se povely naučil já, ale ona ne. Takže vím, jak se řekne lehni, sedni a další povely, ale je jen na ní, jestli se rozhodne poslouchat. Stálo mě hodně peněz, abych pochopil myšlení psa, což se sice povedlo, ale ona tak úplně nechápe mě.

Máte s Corou nějakou veselou příhodu

Cora mi každý den dělá veselejším a je radost s ní být. Radost ale není, že si zvykla hrabat na zahradě jámy. Ono se ostatně říká, že buď chcete kangala nebo zahradu, musíte si vybrat. Obojí nejde moc dohromady.

Když u sousedů kopou například nějakou vodoinstalaci, tak jim vždy navrhuji, že jim Coru půjčím, protože ta vykope všechno. Také miluje růže a na zahradě je s radostí všechny vyškube.

Co byste vzkázal lidem, kteří uvažují o pořízení pejska? 

Vzkázal bych jim, že to není na chvíli, že se jedná o dlouhodobý závazek, který ale na druhou stranu přináší radost a potěšení. Je ale problém jet na dovolenou nebo se někde déle zdržet. Když večer hraju, myslím na to, že doma čeká.

A když přijdu z představení v jedenáct večer domů a už se mi na procházku moc nechce, stejně musím jít. Kdo si tedy chce pořídit pejska, musí počítat s tím, že jde opravu o dlouhodobý závazek, který také vyžaduje hodně zodpovědnosti, ale pejsek vám vše vrátí.

Další článek