Domovská stránka » Rodina » Zdravé léto » POUŽÍVAT MEZIZUBNÍ KARTÁČEK JE NESMÍRNĚ DŮLEŽITÉ
Rodina

POUŽÍVAT MEZIZUBNÍ KARTÁČEK JE NESMÍRNĚ DŮLEŽITÉ

Věděli jste, že v České republice trápí zubní kaz až 80 % lidí? Nejúčinnější cestou, jak zubním kazům zabránit, je správné a pravidelné čištění zubů. S praktickou zubní lékařkou MUDr. Lucií Sedelmayer, která je místopředsedkyní Společnosti preventivní stomatologie ČR, jsme se bavili o tom, jak vybrat správný zubní kartáček.

Podle čeho bychom se měli řídit při výběru zubního kartáčku?

Kartáček bych doporučila co nejmenší, ale aby ho pacient ještě akceptoval, co nejměkčí a nejhustší, aby zuby skutečně čistil. Tvrdé štětiny se totiž nedokáží tolik rozpohybovat a traumatizují. Štětinové pole by mělo být rovně střižené, abychom při čištění využívali co největší množství štětin. Zubním lékařům jde při výběru kartáčku o tři kritéria. V první řadě o to, aby bylo možné pacienta namotivovat na pomůcku i techniku, dále o to, aby byla technika efektivní a aby zubům neubližovala.

Jak často by se měl zubní kartáček měnit a proč?

Kartáček se nemusí měnit tak často, jak si lidé myslí. Když se správně používá, může vydržet i půl roku. Pokud však pacient na kartáček příliš tlačí a štětiny se rozjedou, je potřeba ho měnit častěji.

Péče o zuby nekončí u kartáčku. Proč je důležité používat i zubní nit a mezizubní kartáčky?

Zub musí být vyčištěný ze všech stran, a to i mezi zuby! Používání mezizubního kartáčku je nesmírně důležitou prevencí vzniku zubního kazu a především parodontitidy – zánětu závěsného aparátu zubu. Mezizubní prostory je nutné čistit i u malých dětí. Před zubní nití, pokud je to možné, byste měli vždy dát přednost právě mezizubnímu kartáčku vzhledem k jejímu vysokému traumatickému potenciálu a velmi malé efektivitě a akceptanci.


PRODUKTOVÝ TYP

KDY POUŽÍVAT MEZIZUBNÍ KARTÁČEK CURAPROX

Vždy! Pouze mezizubní kartáček (správné velikosti) se dokáže uvnitř mezizubního prostoru rozvinout – dosáhnout na jeho stěny – a tím ho vyčistit.

I u malých dětí – od chvíle, kdy vznikne první mezizubní prostor.

PROČ POUŽÍVAT MEZIZUBNÍ KARTÁČEK CURAPROX

Klasický zubní kartáček nedokáže vyčistit celý zub.

Mezizubní prostory lze vyčistit pouze mezizubním kartáčkem, některé dentální nití.

Správné čištění kartáčkem je prevencí vzniku zubního kazu, zánětu dásní a parodontitidy.

JAK SPRÁVNĚ POUŽÍVAT MEZIZUBNÍ KARTÁČEK CURAPROX

Klíčová je správná velikost, tu nejlépe určí zubní lékař nebo dentální hygienistka.

Čištění je velmi snadné a rychlé – jednou denně tam a zpátky, více není třeba!

Další článek