Domovská stránka » Spokojený zaměstnanec » JAN MÜHLFEIT PŘIBLIŽUJE, JAK SESTAVIT A VÉST ÚSPĚŠNÝ TÝM
Spokojený zaměstnanec

JAN MÜHLFEIT PŘIBLIŽUJE, JAK SESTAVIT A VÉST ÚSPĚŠNÝ TÝM

JAN MÜHLFEIT
JAN MÜHLFEIT

Jan Mühlfeit, který stál řadu let po boku nejvyššího vedení Microsoftu, v loňském roce představil spolu s Pavlem Pumprlou knížku Budování úspěšných týmů, která je dle jeho slov na českém trhu unikátním pohledem člověka, který uspěl v globálním businessu a člověka, který uspěl jako vrcholový sportovec.

Co jsou podle Vás hlavní principy, kterých by se měl každý „teamleader“ držet při budování úspěšného týmu?

Základem je, aby se snažil o to, aby každý člen týmu podával optimální výkon, tedy aby maximálně využil své přirozené talenty. Tým by měl být také složený tak, aby talenty jednoho překrývaly slabiny druhého a obráceně. V neposlední řadě by měl teamleader tým inspirovat vizí. 

Když se ohlédnete zpátky, využíval jste těchto principů například při vedení evropské části Microsoftu nebo jste postupoval jinak?

Ano, rozhodně jsem je využíval. Když jsem přebíral mezinárodní tým složený z 2 000 lidí, před tím, než jsem ho přebral, byl řekněme průměrný až podprůměrný, ze 13 regionů na světě bývali i desátí. V momentě, kdy jsme každému člověku umožnili, aby využil své talenty, najednou byl tým čtyři roky po sobě nejlepším regionem na světě, nejen v hospodářských výsledcích, ale i ve spokojenosti partnerů, zákazníků a zaměstnanců.

Jaké schopnosti a dovednosti by měl mít člověk, který může úspěšný tým sestavit a vést?

Musí zejména rozumět sám sobě, protože jen tehdy dokáže porozumět ostatním lidem. Musí mít také poměrně vysokou emoční inteligenci, aby poznal, jestli bude chemie v týmu fungovat. V neposlední řadě musí člověk v týmu rozpoznat ty, kteří mají větší vliv než ostatní a snažit se je mít na své straně, tak, aby mohli tým pozitivně ovlivňovat.

Práce z domu nebo hybridní systém práce jsou relativní novinky. V čem je rozdíl při budování týmu v těchto podmínkách?

Myslím si, že je práce z domu dobrou alternativou, ale zároveň je vhodné, aby se lidi scházeli a z domu pracovali jen částečně. Některé věci je lepší dělat v klidu z domu, ale zase jsou některé věci, kdy je dobré, že se tým sejde a všichni jsou spolu.

S Pavlem Pumprlou jste sepsali rady a tipy pro budování úspěšných týmů. Co Vás k tomu vedlo?

Koučuji jednoho z nejlepších českých basketbalistů Martina Kříže. Když Pavel Pumprla odešel jako kapitán reprezentace, začal dělat podcast a Martin Kříž mě požádal, abych k němu přišel jako host. Pavel se mi líbil, tak jsem mu nabídl, že bychom mohli učit semináře spolu. Začalo to tedy semináři a skončilo u knížky.


O Janu Mühlfeitovi:

  • Je globální stratég, kouč top manažerů i olympijských vítězů a autor bestselleru Pozitivní leader.
  • Má za sebou úspěšnou kariéru ve společnosti Microsoft, kde působil na různých pozicích, naposledy na pozici Prezidenta pro Evropu.
  • Na základě vlastních zkušeností vytvořil unikátní metodiku, která lidem umožňuje rozvinout jejich potenciál.
Další článek