Domovská stránka » Věnované rodinám » ATOPICKÝ EKZÉM OVLIVŇUJE CHOD CELÉ RODINY
ADVERTORIAL

Chronická onemocnění výrazně ovlivňují každodenní život řady lidí. Jinak tomu není ani u atopického ekzému. Nejčastěji postihuje děti, ale objevuje se i u dospělých.

MUDr. MARIE JANDOVÁ, Ph.D.

Klinika nemocí kožních a pohlavních Fakultní nemocnice Hradec Králové

Jaké jsou příčiny jeho vzniku?

Atopický ekzém postihuje 10–25 % dětí a 2–10 % dospělých. Jednou z příčin vzniku je ztráta funkce epidermální bariéry způsobená defektním genem pro filagrin. Na rozvoji onemocnění se podílí také genetické faktory a zevní prostředí.

Jakým způsobem ovlivňuje toto onemocnění fungování celé rodiny?

Jelikož mezi hlavní projevy atopického ekzému patří suchost kůže doprovázená extrémním svěděním, po kterém následuje škrábání a komplikace (bakteriální či virové), pacienti a jejich rodiny nespí a jsou vyčerpaní. Neustálé svědění a škrábání děti neurotizuje a ty ztrácí koncentraci ve škole. Onemocnění se navíc často druží s astmatem či sennou rýmou.

Jaké jsou možnosti léčby atopického ekzému?

Základem jsou režimová opatření a každodenní péče o kůži – časté a intenzivní promazávání pokožky. Lokálně se léčí pomocí kortikoidů, v kombinaci s antibiotiky ve formě mastí nebo imunomodulátory. Pak přichází řada na léčbu systémovou. Při výrazném zhoršení jsou to opět kortikosteroidy ve formě injekcí, infuzí nebo tablet a cyklosporin A. V poslední době se ke slovu jasně hlásí léčba biologická.

Pro koho je biologická léčba vhodná?

Tento druh léčby je indikován pro pacienty s těžkým atopickým ekzémem. Zároveň musí pacient splnit podmínku předchozí systémové léčby, nebo musí být v dokumentaci jasně a srozumitelně zaznamenány kontraindikace této léčby či nesnášenlivost. Lék je dostupný pro děti od 6 let, u nich podmínka předchozí systémové léčby není.

Jaké jsou nejčastější mýty a fakta spojená s atopickým ekzémem?

Atopický ekzém je onemocnění jako jakékoli jiné. Má vleklý a chronický průběh. Člověk se musí naučit se svým onemocněním žít a do značné míry se mu přizpůsobit. Největší mýtus se podle mého názoru týká používání lokálních kortikoidů. Správné používaní má ale minimální nebo žádné nežádoucí účinky. 

V řadě případů se také rodiče uchylují k přírodní nebo alternativní léčbě, která pro atopiky nemusí být vhodná.

FAKTA O ATOPICKÉM EKZÉMU

– Atopický ekzém postihuje 10-25 % dětí a 2-10 % dospělých.

– Na rozvoji onemocnění se podílí také genetické faktory a zevní prostředí.

– Mezi hlavní projevy atopického ekzému patří suchost kůže doprovázená extrémním svěděním, po kterém následuje škrábání a komplikace (bakteriální či virové).

– Léčba lehčí a střední formy atopického ekzému zahrnuje péči o kůži, zejména časté a intenzivní promazávání pokožky.

– Těžká forma se může léčit biologickou léčbou, která je bezpečná a vhodná pro pacienty od 6 let.


DOTAZNÍK

ATOPICKÝ EKZÉM POSTIHUJE 15-20 % POPULACE STŘEDNÍ EVROPY. TRÁPÍ VÁS TAKÉ TOTO ONEMOCNĚNÍ? PRO TĚŽKÉ FORMY ATOPICKÉ DERMATITIDY JE TU BIOLOGICKÁ LÉČBA. ZJISTĚTE O NEMOCI A LÉČBĚ VÍCE VYPLNĚNÍM TOHOTO DOTAZNÍKU.Další článek