Domovská stránka » Věnované rodinám » JAK NA LÉČBU NESROVNALOSTÍ A VAD CHRUPU?
ADVERTORIAL

Neviditelná rovnátka jsou v současné době jednou z nejoblíbenějších metod rovnání zubů. Můžete
si nerušeně užívat života a rovnátka se pohodlně postarají o váš hezčí úsměv.

MUDr. PETRA PAILOVÁ

Rovnátkárna

Jaké inovativní možnosti přináší rovnátka Invisalign rodinám?

Klasická fixní rovnátka jsou složena z velkého množství součástek a ty mohou někdy zlobit. Proto je nutné častěji navštěvovat lékaře a náročnější je i čištění zubů. Pro pacienty s vadou řeči je s těmito rovnátky mnohem náročnější mluvení.

Hlavní výhodu rovnátek Invisalign vidím v tom, že si je mohou vaše děti sundat, a nejsou tak omezeny například při sportování, zpívání či hraní na hudební nástroje. Neřešíte žádné bolesti zubů a máte větší svobodu ve stravování.

Jaké jsou nejzásadnější rozdíly mezi rovnátky Invisalign pro děti a pro teenagery?

Pro naše nejmenší pacienty používáme léčbu rovnátky Invisalign First, která se dá použít v pozdním smíšeném chrupu a je určena pro pacienty ve věku 8–10 let. Díky tomu začneme dříve rovnat funkční anomálie i výraznější odchylky od ideálního postavení zubů. Oproti klasickému snímacímu aparátku vidíme změnu už za 3–6 měsíců.

Pro péči o náctileté nabízíme rovnátka Invisalign Comprehensive. Používají se ve věku, kdy již lépe vidíme směr růstu obličeje a formování úsměvu, jsou tedy vhodná pro děti se stálým chrupem. Léčba je u této varianty přesnější.

Pokud začneme s léčbou chrupu dětí již v raném věku, předejdeme tím další léčbě v pubertě či
v dospělosti?

To nelze s jistotou tvrdit. Léčba je vždy komplexní a u některých pacientů je nutno zvolit i léčbu vícefázovou, kdy jsou rovnátka nasazena vícekrát, typicky jednou ve smíšeném chrupu a pak znovu pro úpravu skusu po výměně všech zubů nebo i po skončení růstu dítěte.

Úprava pomocí sundavacích rovnátek má za cíl zlepšení stavu a pomůže dalšímu správnému vývoji. Takovou léčbu ale nelze chápat jako definitivní řešení, většinou je v budoucnu třeba druhá fáze ortodontické léčby.

Jak správně pečovat o rovnátka Invisalign?

Velkým pomocníkem v péči o rovnátka je aplikace Virtual Care přímo od Align Technology. Stáhnete si ji do svého chytrého telefonu a ona hlídá termín výměny rovnátek, vytváří animaci léčby a můžete si dokonce prohlédnout vizualizaci upraveného úsměvu.

Aplikace vás také naviguje při nafocení aktuálního stavu vašeho chrupu, který je dále zhodnocen lékařem, a lze ji tak využít jako částečnou alternativu prezenční návštěvy ordinace. Vše z pohodlí domova a kdykoliv.

Zajímají Vás odpovědi na nejčastější otázky? Klikněte ZDE

Čištění rovnátek je snadné, i pro mladší pacienty, samozřejmě pod dohledem rodičů. Lze použít čisticí krystalky, jejichž vzorek dostane každý pacient v úvodním balení. Na trhu je také velké množství čisticích tablet, které Invisalign systém pěkně vyčistí a navoní.

Další článek