Domovská stránka » Věnované rodinám » JAK PEČOVAT O INTIMNÍ PARTIE U DĚTÍ?
Věnované rodinám

JAK PEČOVAT O INTIMNÍ PARTIE U DĚTÍ?

Správná a pečlivá intimní hygiena je tou nejlepší prevencí řady onemocnění a obtíží u novorozenců či dětí. Jak pečovat o intimní partie u dětí v různém věku?

MUDr. HANA KOSOVÁ, PhD.

GYNEKOLOGIE STUDENTSKÝ DŮM

Péče už od narození

Ráda bych se zaměřila na hygienu zevních rodidel u malých dětí. Málokterá maminka totiž ví, že o zevní genitál děvčátka je nutné začít pečovat již od narození. Kromě omytí rodidel či očištění genitálu po stolici je potřeba denně odstraňovat smegma. Smegma se v oblasti stydkých pysků vyskytuje zcela běžně ve formě bělavých „žmolků“, jedná se vlastně o směs odloupaných epitelií kůže a produktu mazových žlázek zevního genitálu. Smegma, pokud není správně odstraňováno, pak v kombinaci s vlhkou zapářkou může vést ke slepení protilehlých stran sliznice poševního vchodu a později oblast slepení přerůstá vrstva kůže, což vede ke vzniku pevného srůstu, synechie vulvae. To uzavírá oblast poševního vchodu, což vede k vytvoření jakési „kapsy“, ve které se zachytává moč.

Infekce a záněty

Postižené děti tak často trpí infekcemi močových cest, opakovanými záněty pochvy nebo jen prostě „přečůrávají“ nočník, neboť srůst tvoří překážku toku moči a mění její směr. Řešením problému je rozrušení synechie, v případě pouhého slepení (konglutinace) lze provést ambulantně tupě např. prstem, v případě pevného srůstu je mnohdy potřeba celkové anestezie a rozrušení synechie thermokauterem. 

Prevence

Prevencí vzniku problému je především správná péče o genitál. Denně, ideálně po večerním koupání děvčátka, je potřeba genitál vyčistit, odstranit smegma, kůži zevního genitálu lze ošetřit nějakou indiferentní mastí a mechanicky, při nanášení masti, oddělit kůži protilehlých stran poševního vchodu, aby se synechie neměla šanci vytvořit. Takto je potřeba postupovat až do věku 8–9 let, tedy do období pohlavního dospívání, kdy zvyšující se hladina ženských pohlavních hormonů kůži zevního genitálu mění tak, že ke srůstům již nedochází. 

Onemocnění kůže

Používání jednorázových plen, nepříliš časté vyměňování plen nebo neprodyšnost materiálu, může u malých děvčátek zapříčinit onemocnění kůže, které se projevuje od iritace kůže až k bakteriální superinfekci zevního genitálu, mluvíme o tzv. plenkové dermatitidě. Onemocnění se projevuje zarudnutím kůže zevního genitálu a řitního otvoru, postupně může postižená kůže mokvat nebo se vytvářejí krusty. 

Další článek