Domovská stránka » Věnované rodinám » JAK UŠETŘIT ZA TOPENÍ, A PŘESTO UDRŽET ZDRAVÉ PROSTŘEDÍ V DOMÁCNOSTI?
ADVERTORIAL

Existují celkem snadná řešení, jak za plyn či elektřinu během zimy značně ušetřit. Jaké zásady je potřeba dodržovat, abyste ulehčili peněžence a stále se doma cítili dobře?

Už jen během léta ceny energií vystřelily, obrazně řečeno, až do závratných výšek. A závrať se tak nedělá jen nám, ale i našim účtům a peněženkám. Možná se bojíte, že během zimních měsíců veškeré vaše úspory budou přímo požírat právě složenky za plyn či elektřinu.

Jak ušetřit?

Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, i maličkosti vám mohou značně ulehčit. V první řadě stačí naslouchat tomu, co vám našeptává selský rozum. Nenechávat zbytečně svítit v místnostech, ve kterých se právě nenacházíte. Neblokovat topení a proudění tepla do místnosti nábytkem a těžkými závěsy.

Nejvíce energií spotřebuje ohřev vody, staré spotřebiče a samozřejmě topení. Zejména nároky domu a větší prostory s ním spojené předznamenávají, že bude opravdu potřeba zapřemýšlet, jak na vytápění ušetřit.

Nezapomeňte větrat

Navíc i během zimy je potřeba větrat. Ovšem vysoké ceny energií nás tak trochu navracejí k pořekadlu, že „topíme Pánu Bohu do oken“. Proto zkuste místo dlouho otevřené ventilačky spíše otevřít dokořán okna na 5 až 10 minut. Ročně tak ušetříte až 2,20 MWh energie na vytápění, tedy přes 23 tisíc korun.

Zmíněná opatření nemusí být na druhou stranu ideální pro udržení zdravého a příjemného prostředí. Může se záhy totiž objevit vyšší vlhkost, kterou předznamenávají orosená okna nebo zrcadlo v koupelně. Začnete pociťovat, že vzduch doma je těžký a vlhký. A přesně v tu chvíli je váš domov přímo ideální pro výskyt roztočů a plísní. Ohroženi jsou tak rázem astmatici, alergici, ale i starší lidé nebo malé děti, protože nemají takovou imunitu jako zdravý dospělý člověk.

Jistě jste již slyšeli o pohlcovačích vlhkosti. Ty mohou být pro většinu domácností ideálním řešením, protože snadno pohlcují vzdušnou vlhkost, pachy, a hlavně nespotřebují žádnou elektrickou energii. Při výběru záleží na místnostech a také na tom, jak moc se v nich tvoří ideální podmínky pro plísně a roztoče.


JAK SI PORADIT S VLHKOSTÍ V DOMÁCNOSTI

Běžně do domácnosti můžete vyzkoušet Pohlcovač vlhkosti Ceresit Pearl nebo Ceresit Stop Vlhkosti AERO 360°. Funguje na principu speciálních tablet, které okamžitě pohlcují vlhkost ze vzduchu a sráží ji v tekutinu, která se shromažďuje ve spodní části nádoby. Aerodynamický tvar přístroje a tablety umožňují 360° cirkulaci vzduchu, a tím maximální absorpci vlhkosti.

Tableta vydrží 1–2 měsíce v závislosti na velikosti místnosti a koncentraci vzdušné vlhkosti. Následně ji pak můžete vyměnit za novou. Speciální tablety navíc eliminují zatuchlý zápach a díky esenciálním olejům prostor provoní velmi jemnou, nevtíravou vůní přírody. Výběr je široký – vůně levandulových polí v Provence, vůně rozkvetlé letní louky nebo jiskrná vůně vodopádů.

Další článek