Domovská stránka » Rodina » KAŽDÝ PES BY MĚL PROJÍT NĚJAKOU FORMOU VÝCVIKU
Věnované rodinám

KAŽDÝ PES BY MĚL PROJÍT NĚJAKOU FORMOU VÝCVIKU

FOTO: Veronika a smečka

Psi mají, stejně jako lidé, různé povahy, a pokud jim jejich majitelé chtějí dopřát to nejlepší, měli by vyhovět jejich individuálním potřebám. Jak ale psa správně vychovávat a cvičit?

VERONIKA KOZUBKOVÁ (VERONIKA_AKIMERLIN)

Influencerka a nadšená pejskařka Veronika Kozubková se více než 10 let věnuje kynologii a výcviku psů. Pejskařské tipy ze života se psí smečkou.

Majitelka tří pejsků, Akima, Merlina a Thea.

Co je pro vás největší výzvou při péči o tuto malou „smečku“?

Aby měl každý z mých psů aktivity, které potřebuje. Nejstarší pes Akim brzy oslaví 11 let, a tak má aktivní léta už za sebou. Druhý pes, Merlin, je zase na začátku své závodní kariéry. Nejmladší roční pes Theo je velmi talentovaný a pokládáme spolu základy pro budoucí sportovní kariéru. Nakombinovat tedy denní rutinu tak, abych se mohla individuálně věnovat všem, je náročné.

Měl by každý majitel absolvovat se svým čtyřnohým kamarádem výcvik?

Nějakou formu výcviku by určitě měl absolvovat opravdu každý pes. Výchovu můžeme chápat jako představování lidského světa. Abychom spolu mohli fungovat, musím psa naučit jistá pravidla. Zároveň si ale nemyslím, že je nutné, aby každý majitel psa docházel na klasické lekce na cvičáku. Je dostupná řada osobních lekcí, kde mi trenér pomůže vyřešit konkrétní problém. Na cvičáku může ale pes trénovat s ostatními psy. Socializace psa na psy je stále velmi opomíjená. A přitom se jedná o naprostý a nezbytný základ.

Jaký je doporučovaný věk, kdy je ideální s výcvikem začít?

Každé štěňátko je jiné. Zatímco některé je připraveno se učit okamžitě po příchodu do nového domova, jiné potřebuje více času. Teoreticky je však štěně schopné učit se ještě dříve, než si jej přivezeme, to bývá zpravidla kolem 7.–9. týdne života. Nejprve bychom se měli věnovat zmíněné socializaci, motivaci a položení nějakého základního vztahu, na kterém budeme naše soužití stavět.

Nedávno jste měla štěňátko a teď už je z něj dospělý pes! Jak u štěňat poznáme, kolik aktivity denně je „tak akorát“? 

Štěňátka nesmíme přetěžovat a rozhodně platí, že méně je více. Musíme brát ohled jak na jejich fyzický, tak i psychický vývoj. Je to jako u dětí, prvňáčci se ve škole učí jen krátkou chvíli a zbytek času tvoří především hry a zábava. Raději cvičím se štěnětem 3x denně 5 minut, než jednou denně 15 minut.

Musíme také myslet na vývoj kostry a kloubů. Štěňátka nesmí skákat, běhat po tvrdém povrchu a měla by ujít maximálně tolik kilometrů, kolik je jim měsíců. Také je důležité učit mladé psy odpočívat. K aktivitě by měl vždy vybízet majitel.

Co je nejlepší na tom mít doma „smečku“ pejsků?

Mám tři psy stejného plemene, a přitom je každý z nich úplně odlišný. Všichni mi předávají neskutečně cenné lekce, trenérské i životní. Mám to štěstí, že všichni mí psi spolu vychází naprosto skvěle, jsou si vzájemnou oporou, rodinou, parťáky, což není samozřejmostí. Když jsem třeba nemocná, dokážou se skvěle zabavit.

Léto je tady a s ním i spousta času stráveného se psími parťáky venku. Na co si dát v létě pozor?

Aktivitu musíme přizpůsobit aktuálnímu počasí. V letních dnech je dobré venčit ideálně brzy ráno, nebo večer. Používáme pravidlo pěti vteřin – hřbet dlaně přiložíme na cestu či chodník a pokud nás to do pěti vteřin pálí, je povrch pro psí tlapky příliš horký. Samozřejmostí je dostatek pitné vody a stínu během dne. Velký pozor by si majitelé pejsků měli dát na parazity a klíšťata.

Další článek