Domovská stránka » Věnované rodinám » PŘÍBĚH PLAVKYNĚ PETRY WEBER: NEPODCEŇUJTE LÉČBU ASTMATU
Věnované rodinám

PŘÍBĚH PLAVKYNĚ PETRY WEBER: NEPODCEŇUJTE LÉČBU ASTMATU

Adobe Stock

Dvojnásobná mistryně Evropy v plavání Petra Weber trpí řadu let astmatem. Jak se s touto diagnózou vypořádává vrcholová sportovkyně? Astma pacienty značně limituje, což platí dvojnásob u člověka, který se vrcholově věnuje sportu.

PETRA WEBER

EVROPSKÁ ŠAMPIONKA V PLAVÁNÍ, FITNESS INSTRUKTORKA

Kdy vám bylo astma diagnostikováno a jak probíhala léčba?

S dýcháním jsem měla problémy už ve 14 letech. Můj taťka, který byl zároveň i můj trenér, si myslel, že se chci ulejvat z tréninku, což tak trochu chápu. Chtěl ze mě mít skvělou plavkyni. 

Po sérii vyšetření se zjistilo astma akorát jemu. V 19 letech jsem se přestěhovala do Prahy a začala plavat pod vedením jiného trenéra, který mi zařídil větší vyšetření, a zjistili mi zátěžové astma. Dostala jsem pak několik léků k inhalaci.

Stala jste se mistryní Evropy v plavání. Jak jste ke sportu přistupovala po zjištění diagnózy?

Můj přístup se nijak nezměnil. Měla jsem jasný plán, čeho chci dosáhnout, a za tím jsem si šla. Stejně jako když mi lékaři řekli, že mé tělo není po fyzické stránce (stavbou kostí) uzpůsobené na vrcholový sport a vždy mě budou bolet ramena, neodradilo mě ani astma.

Foto: Archiv P. W.

Jakých hlavních zásad by se měli držet sportovci s touto diagnózou, aby mohli dosáhnout svých vysněných cílů? 

Rozhodně nepodceňovat léčbu. Když jsem měla období těžkých tréninků a občas flákala léčbu, hned jsem to na sobě pocítila a nebyla jsem schopná na tréninku podat 100% výkon, což mě vždy hrozně štvalo. Nejsem ale úplně příkladný pacient a musím říct, že se mi to stalo několikrát.

Astma je často spojeno i s dalšími nemocemi (např. atopickým ekzémem). Trpí i další členové vaší rodiny některým z přidružených onemocnění?

Taťka má trochu problémy s kůží. Já nikdy na nic netrpěla, přestože jsem byla každý den několik hodin ve vodě. Po porodu, kdy tělo prochází různými změnami, se mi ale začal projevovat atopický ekzém, se kterým jsem dříve neměla vůbec problém.

Kterého ze sportovních úspěchů si nejvíc vážíte? 

Nabízí se účast na OH v Londýně, kterou samozřejmě řadím vysoko, ale za top považuji obhajobu titulu na ME, protože se to ještě žádnému českému plavci nepodařilo.

Další článek