Skip to main content
Domovská stránka » Životní styl » Ekologické Česko » BEN CRISTOVAO: SNAŽME SE BÝT LEPŠÍ!
Ekologické Česko

BEN CRISTOVAO: SNAŽME SE BÝT LEPŠÍ!

FOTO: Lucie Vysloužilová

Zpěvák a influencer Ben Cristovao patří mezi známé osobnosti, kteří dávají jasně najevo svůj postoj vůči ekologii, právům zvířat a udržitelnému životnímu stylu. Jak konkrétně se Ben snaží žít ohleduplně k naší planetě a budoucím generacím? Co vzkazuje svým fanouškům?

BEN CRISTOVAO

Zpěvák, textař, sportovec a herec s českými a angolskými kořeny aktivně podporuje práva zvířat. I proto je veganem. Na profesionální úrovni se věnuje brazilskému jiu-jitsu, ve kterém je držitelem fialového pásu. V říjnu 2022 by si přál opět vyprodat O2 arenu.

Udržitelnost a udržitelný životní styl dnes patří k často skloňovaným pojmům. Co pro vás představují?

Udržitelnost pro mě primárně ztělesňuje ohleduplné chování k životnímu prostředí a světu kolem nás tak, aby po nás něco zbylo pro budoucí generace. Soustředím se na produkty, které tuto myšlenku podporují anebo pojem „udržitelnost“ mají přímo ve svém popisku. Upcyklované oblečení, lokální jídlo, elektrická auta, je toho spousta. Samozřejmě ne vždy a u všech složek života to jde, ale snažím se tam, kde je to možné.

Je pro vás důležité, jestli jsou firmy a značky, u kterých nakupujete, odpovědné?

Určitě ano, ale snažím se tu odpovědnost brát spíš ve vztahu k sobě, nenechávat to na firmách. To znamená, že si ty důležité informace o složení, materiálech a podobně, hledám a zjišťuji sám. 

 Udržitelnost pro mě primárně ztělesňuje ohleduplné chování k životnímu prostředí a světu kolem nás.

Jaké aktivity firem směrem k udržitelnost jsou podle vás smysluplné? Co byste do budoucna očekával od firem za změny? 

Jsem rád, pokud umí firma pracovat s lokálními surovinami, případně s recyklovanými materiály, snaží se využívat energii z udržitelných zdrojů, vytvářet proces zálohování svých obalů a nebalit všechny výrobky do tun plastu. Mám štěstí, že s několika takovými společnostmi spolupracuji, třeba u Komerční banky sám vidím, o co se snaží a jaký to má reálný dopad na firmy, které refinancují nebo podporují.

Jak se stavíte k obalům a dalším věcem, které přispívají ke znečištění životního prostředí? 

Co se týče obalů, které znečišťují prostředí, jedná se samozřejmě o velký problém. Ať už jde o tašky, jednorázové obaly na jídlo, jednorázové příbory, zbytečné balení věcí do ochranných fólií a hromady plastů v továrnách a velkých provozech. Podle mě je důležité snažit se změnit to, co můžu ovlivnit a dávat lidem kolem sebe vědět, že to jde i jinak. Vzít si vlastní láhev na vodu, vlastní příbor i krabičku na jídlo, vypadá to možná jako maličkost, ale za rok se tím ušetří hodně materiálu.   

Máte velký vliv na mladou generaci. Kdyby byla jedna message, kterou byste si přál, aby vaši fanoušci přijali za svou, co by to bylo?

Určitě fakt, že se dá na sobě pořád pracovat a vyvíjet se. To, co člověk před pěti lety považoval za alfu a omegu svého života, může být jinak. Nespokojit se s tím, jaký jsem, ale snažit se být lepší.

Next article