Skip to main content
Domovská stránka » Životní styl » Ekologické Česko » SDÍLENÍ VOZŮ JE ŠETRNÉ K ŽIVOTNÍMU PROSTŘEDÍ
ADVERTORIAL

Snížení uhlíkové stopy je jedním ze způsobů, jak pomoci v boji proti klimatickým změnám, znečištění ovzduší a dalším negativním dopadům na životní prostředí. Carsharing je v mnoha směrech k životnímu prostředí ohleduplný a zároveň finančně výhodný oproti individuální automobilové dopravě.

Dopad automobilového průmyslu na uhlíkovou stopu 

Uhlíková stopa, jež je měřítkem dopadu lidské činnosti na životní prostředí a klimatické změny, se zaměřuje na množství skleníkových plynů, které se produkuje každodenním životem, ať už se jedná o výrobu elektřinu nebo dopravu. Právě doprava se v České republice na emisích skleníkových plynů podílí zhruba z 15 %, přičemž nejvyšší zátěž představuje individuální automobilová doprava. Přibližně čtvrtina emisí z celého životního cyklu automobilu pochází z procesu výroby. V průměru se jedná zhruba o 5,6 tun oxidu uhličitého. Tato míra znečištění odpovídá emisím průměrného automobilu střední třídy s nájezdem 50 000 km.  Napříč světem bylo v roce 2021 vyrobeno okolo 66,7 milionů automobilů, co se týče výroby automobilů v České republice, v loňském roce se pohybovala okolo 1,1 milionů nových vozů.

Pokud bychom tedy toto číslo vynásobili množstvím oxidu uhličitého, které se při výrobě jednoho nového automobilu vypustí do atmosféry, dostali bychom se na velmi vysoké číslo. Jak ale tuto situaci řešit? Jednou z možností je sdílení vozů neboli carsharing. Sdílení vozů je nejen v mnoha směrech ohleduplnější k životnímu prostření než individuální doprava, ale je také finančně výhodné pro ty, kteří tuto službu využívají. 

Proč carsharing využívat carsharing od CAR4WAY? >

Sdílení aut Car4Way šetří peníze i přírodu 

Sdílení vozů u nás nabízí například společnost Car4Way, jejíž služba je určena pro podnikatele i širokou veřejnost. K tématu emisí aut dodává, že sdílená auta umožňují většímu počtu lidí využívat jediné auto, což se projevuje i mimo vypouštění emisí. Přínosem sdílení aut je tedy i snižování celkového počtu aut ve městech. Společnost Car4Way samozřejmě využívá pouze moderní automobily, které jsou spojeny mnohdy i s mnohonásobně nižšími emisemi než několik let staré modely vozů. Ze studie Evropské unie vyplývá, že automobilová doprava může být jednou z nejčistších v případě, že se začnou vozy sdílet.


O carsharingu společnosti Car4Way

  • Vybírat můžete z 1 000 sdílených vozů v Praze a 100 vozů v Brně, které jsou k dispozici 24 hodin denně.
  • Díky sdílení vozů odpadá starost o servis a údržbu vozu a odpadají také náklady v podobě pojištění, dálniční známky nebo nových pneumatik.
  • S vozy společnosti Car4Way můžete v modrých a fialových parkovacích zónách parkovat zdarma.
  • K dispozici jsou modely Škoda Fabia, Škoda Scala, Škoda Octavia Combi, Škoda Karoq a Volkswagen Caddy Van. 
Next article